Pestovanie plodovej zeleniny na byte môže byť pomerne jednoduché. No pozor, aj na balkóne môže byť zelenina ohrozená chorobami alebo škodcami.
Ak chceme mať bohatú úrodu zeleniny na balkóne, pravidelne ju sledujeme a pri výskyte škodcov či ochorení okamžite treba zasiahnuť. Pravidelne zalievame a prihnojujeme a hlavne nezabúdame, že rastliny majú v obmedzenom priestore balkóna väčšie nároky na živiny. Pestovanie plodovej zeleniny v kvetináčoch môžu ohroziť nasledujúce problémy.
Na balkóne sa dajú pestovať nielen nakladačky, ale šalátové uhorky. Počas vegetácie táto plodina vyžaduje prihnojenie plným hnojivom na plodovú zeleninu. Okrem toho, aby sme nemali problém s plesňovými chorobami, potrebuje vzdušné stanovisko. Balkónové uhorky často zalievame vlažnou vodou a pravidelne kontrolujeme ich zdravotný stav. Najčastejšie sa môže objaviť pleseň uhorková. Prejavuje sa žltnutím listov, na ktorých sa objavujú žltozelené škvrny. Na spodnej strane sa môže začať vytvárať šedofialové mycelium. Pri veľkom napadnutí celá rastlina začne hnednúť a odumierať.
Paradajky sa dajú pestovať na balkóne pomerne úspešne. Treba si dať však pozor na niekoľko rizík, ktoré môžu zničiť úrodu. Rastline kontrolujeme predovšetkým spodné listy a okamžite odstraňujeme tie, na ktorých spozorujeme škvrny. Môže ísť o pleseň zemiakovú. Chorobou napadnuté časti rastlín je najlepšie spáliť, aby sa pleseň nešírila. Dobrou prevenciou pred týmto ochorením je, ak odstránime dva spodné listy, aby sa paradajky prevzdušnili. Plody zbierame so stopkou, pretože budú chutnejšie.
Ako odvodniť záhradu? Postavte si francúzsky odtokPapriky sú trochu náročnejšie na balkónové pestovanie, ale pri správnej starostlivosti môžeme mať dobrú úrodu aj z tejto rastliny. Papriku treba pravidelne zalievať, vetrať a najlepšie každý týždeň prihnojovať. Medzi najčastejšie a najhoršie škodce paprík patria vošky a mšice, ktoré pri množení veľmi rýchlo dokážu zničiť celú rastlinu. Vylučovaním medovice sa navyše na listoch objaví povlak, z ktorého sú potom lepkavé plody aj listy. Dochádza k ich deformácii a opadávaniu. Proti tomuto škodcovi treba zakročiť ihneď pri prvom výskyte. Buď chemickými prípravkami, alebo osičkou Aphidius Alemani. Tá sa ale oplatí na uzavretom balkóne. Dokáže potom pomerne rýchlo mšice zničiť bez použitia chémie.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…