Categories: Záhrada

Pestovanie plodovej zeleniny na balkóne, ako na bohatú úrodu?

Pestovanie plodovej zeleniny na byte môže byť pomerne jednoduché. No pozor, aj na balkóne môže byť zelenina ohrozená chorobami alebo škodcami. 

Ak chceme mať bohatú úrodu zeleniny na balkóne, pravidelne ju sledujeme a pri výskyte škodcov či ochorení okamžite treba zasiahnuť. Pravidelne zalievame a prihnojujeme a hlavne nezabúdame, že rastliny majú v obmedzenom priestore balkóna väčšie nároky na živiny. Pestovanie plodovej zeleniny v kvetináčoch môžu ohroziť nasledujúce problémy.

Uhorky

Na balkóne sa dajú pestovať nielen nakladačky, ale šalátové uhorky. Počas vegetácie táto plodina vyžaduje prihnojenie plným hnojivom na plodovú zeleninu. Okrem toho, aby sme nemali problém s plesňovými chorobami, potrebuje vzdušné stanovisko. Balkónové uhorky často zalievame vlažnou vodou a pravidelne kontrolujeme ich zdravotný stav. Najčastejšie sa môže objaviť pleseň uhorková. Prejavuje sa žltnutím listov, na ktorých sa objavujú žltozelené škvrny. Na spodnej strane sa môže začať vytvárať šedofialové mycelium. Pri veľkom napadnutí celá rastlina začne hnednúť a odumierať.

Zdroj foto: Depositphotos

Paradajky

Paradajky sa dajú pestovať na balkóne pomerne úspešne. Treba si dať však pozor na niekoľko rizík, ktoré môžu zničiť úrodu. Rastline kontrolujeme predovšetkým spodné listy a okamžite odstraňujeme tie, na ktorých spozorujeme škvrny. Môže ísť o pleseň zemiakovú. Chorobou napadnuté časti rastlín je najlepšie spáliť, aby sa pleseň nešírila. Dobrou prevenciou pred týmto ochorením je, ak odstránime dva spodné listy, aby sa paradajky prevzdušnili. Plody zbierame so stopkou, pretože budú chutnejšie.

Ako odvodniť záhradu? Postavte si francúzsky odtok

Papriky

Papriky sú trochu náročnejšie na balkónové pestovanie, ale pri správnej starostlivosti môžeme mať dobrú úrodu aj z tejto rastliny. Papriku treba pravidelne zalievať, vetrať a najlepšie každý týždeň prihnojovať. Medzi najčastejšie a najhoršie škodce paprík patria vošky a mšice, ktoré pri množení veľmi rýchlo dokážu zničiť celú rastlinu. Vylučovaním medovice sa navyše na listoch objaví povlak, z ktorého sú potom lepkavé plody aj listy. Dochádza k ich deformácii a opadávaniu. Proti tomuto škodcovi treba zakročiť ihneď pri prvom výskyte. Buď chemickými prípravkami, alebo osičkou Aphidius Alemani. Tá sa ale oplatí na uzavretom balkóne. Dokáže potom pomerne rýchlo mšice zničiť bez použitia chémie.

Nely 3010

Recent Posts

Nátržník krovitý: Kvetinová krása so spektrom farieb

Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…

18 hodín ago

Záhrada po zime: Čo urobiť s rastlinami, aby sa prebudili v plnej sile? Tieto kroky nevynechajte

Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…

2 dni ago

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

3 dni ago

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…

4 dni ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

5 dní ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

6 dní ago