Pestovanie trvaliek zo semien, toto sú vhodné druhy

Pestovanie trvaliek zo semien, toto sú vhodné druhy Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie trvaliek zo semien sa môže zdať náročné, ale ak vyberiete tie správne druhy, nemusí to tak vôbec byť.

Úspešné pestovanie trvaliek zo semien záleží od výberu vhodných semien. Existujú niektoré rastliny, prostredníctvom ktorých môžete dosiahnuť rýchle a nádherné kvitnutie. Tieto rastliny nielenže rýchlo vyrastú, ale ich pestovanie zo semien je tiež ekonomickejšie a umožňuje vám pestovať ich úplne organicky.

Klíčenie a pestovanie

Klíčenie semien trvaliek môže byť pomalšie, preto im dajte aspoň mesiac na to, aby sa ukázali prvé výhonky. Môžete urýchliť proces tým, že semená naštartujete v interiéri s použitím svetla, tepla a vlhkosti.

Úspešné pestovanie zornice: Tipy pre opätovné kvitnutie

Vyberanie semien a starostlivosť o rastliny

Pri výbere semien dávajte pozor na ich kvalitu. Vyberte semená od renomovaných dodávateľov. Niektoré trvalky, ako napríklad Echinacea, sú odolnejšie a ľahšie rastú zo semien, zatiaľ čo iné môžu vyžadovať viac trpezlivosti a starostlivosti.

Pestovanie trvaliek zo semien
Delosperma cooperi. Zdroj foto: Depositphotos

Top 10 trvaliek na pestovanie zo semien

Delosperma cooperi

Táto zaujímavá trvalka produkuje kvety podobné sedmokráskam vo fialovej, žltej, bielej a ružovej farbe. Je ideálna pre skalnaté záhony alebo ako nízke pokrytie pôdy.

Echinacea

Echinacea je odolná rastlina, ktorá kvitne niekoľko mesiacov a je obľúbená medzi opeľovačmi a vtákmi. Okrem toho býva známa aj vďaka svojim liečivým účinkom.

Pestovanie trvaliek zo semien, toto sú vhodné druhy
Kokarda. Zdroj foto: Depositphotos

Kokarda

Táto kvetina tvorí krásne žlto oranžové alebo červenými kvety. Je obľúbená medzi motýľmi a dodá vašej záhrade dynamický vizuálny prvok.

Pestovanie trvaliek zo semien
Fakľovka. Zdroj foto: Depositphotos

Fakľovka

Jej vzpriamené červené kvety sú nápadným prvkom v každej záhrade. Ide o skvelú rastlinu pre záhradníkov, ktorí hľadajú niečo neobvyklé a odvážne.

Primula
Primula. Zdroj foto: Depositphotos

Primulka

Primulka je obľúbená pre svoju všestrannosť v tvare, veľkosti a farbe. Kvitne takmer vo všetkých možných farbách, čo umožňuje záhradníkom vytvoriť žiarivý a rozmanitý kvetinový záhon.

rudbekia
Rudbekia. Zdroj foto: Depositphotos

Rudbekia

Tento člen rodiny slnečníc tvorí mohutné žlté kvety s tmavým stredom. Sú odolné voči suchu a dobre rastú v rôznych typoch pôdy, čo ich robí ideálnymi pre širokú škálu záhradných prostredí.

Lupinus
Lupina. Zdroj foto: Depositphotos

Lupina

Lupina, známa aj ako lupinus je atraktívna trvalka, ktorá vynikne v každej záhrade. Kvitne vo fialovej, ružovej, žltej, červenej a bielej farbe.

Rebríček
Rebríček. Zdroj foto: Depositphotos

Rebríček

Rebríček je trvalka známa pre svoje zhluky kvetov, ktoré môžu byť v rôznych farbách od bielej po ružovú a červenú. Rastlina je odolná voči suchu, má dlhú dobu kvitnutia a rýchlo sa šíri. Je ideálna pre začiatočníkov v záhradníctve, pretože je nenáročná na starostlivosť.

orlíček
Orlíček. Zdroj foto: Depositphotos

Orlíček

Táto trvalka je známa pre svoje ostré okvetné lístky a pestrofarebné kvety. Je to populárna rastlina pre jarné a letné záhony, ktorá pridáva farebný a divoký prvok do záhrady.

Okrasný cesnak

Okrasný cesnak, príbuzný cibule, produkuje nápadné fialové kvety, ktoré pripomínajú púpavu. Sú to skvelé rastliny pre záhradu, poskytujúce jedinečný vizuálny zážitok.