Praktický návod, ako na predpestovanie priesad v byte

Praktický návod, ako na predpestovanie priesad v byte Zdroj foto: Depositphotos

Predpestovanie prináša niekoľko výhod. Ak začínate bez predchádzajúcich skúseností, zíde sa vám praktický návod, ako na to.

Praktický návod, ako na predpestovanie semien v interiéri

Chystáte sa založiť záhradu a neviete, ako na to? Vyskúšajte naše rady, ako sa dajú niektoré rastliny predpestovať vo vnútri. Skúsení záhradkári poznajú, že predpestovanie prináša niekoľko výhod. Spoznajte, akých.

Aké sú výhody pestovania semien v interiéroch?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia radi predpestujú semená v interiéroch. Prvý dôvod je, že ušetríte a dá sa takto recyklovať odpad. Napríklad môžete použiť plastové obaly od jogurtov, ktoré umyjete, alebo papierový obal od vajíčok. Ďalším dôvodom, prečo ľudia radi predpestujú vlastné priesady, je to, že môžete doslova začať pestovať hocičo, nielen hotové sadenice, ktoré dostanete kúpiť v záhradkárstve. Ak sa obmedzujete na rastliny, ktoré predáva miestny skleník, máte menej možností.

Huby medzi izbovými rastlinami: Neželaní hostia v kvetináči

Pri predpestovaní vlastných sadeníc sú dôležité podmienky, ktoré rastlinám zabezpečíte, a to voda, slnečné svetlo a vhodný substrát. Takto získate väčšiu kontrolu nad svojimi rastlinami a mohlo by to znamenať, že budete mať zdravšie priesady vhodné práve do vášho prostredia.

Predpestovaním priesad sa dá tiež urýchliť zber úrody aspoň o 2 až 3 týždne.

Praktický návod, ako na predpestovanie priesad v byte
Zdroj foto: Depositphotos

Kedy začať s predpestovaním?

Termín výsevu záleží od viacerých skutočností. Napríklad od plánovanej výsadby na záhon, od podmienok a od druhu pestovaných rastlín. Netreba však začínať príliš skoro, aby nedošlo k takzvanému prerasteniu priesad, čo zníži do budúcna ich životaschopnosť.

Približné časy výsevu pri niektorých druhoch zeleniny a byliniek:

Mrkva (marec – koniec júla), uhorky ( február – máj), kel ružičkový ( február až stred mája), paprika ( stred februára – začiatok marca), paradajky (začiatok marca), petržlen ( koniec marca), kapusta biela alebo červená (január – máj), kaleráb (začiatok apríla), reďkovka (marec – máj), šalát hlávkový (marec – stred júla), zeler (marec), mäta (marec – máj), dúška tymianová (marec – máj), rasca (koniec marca), pestrec (máj – jún), rozmarín (marec – jún)

Pestovanie kiwi: Dôvody, prečo váš 10-ročný krík neplodí:

Dbajte na vhodné podmienky

Pri predpestovaní je veľmi dôležitá teplota vzduchu. Záleží tiež od druhu pestovanej rastliny a pohybuje sa od 10 do 22 až 28 °C. Takisto treba teplotu striedať, keďže vo vonkajšom prirodzenom prostredí dochádza počas noci k poklesu teploty aspoň o 3 °C. Po vzídení prvých lístkov teplotu postupne mierne zvyšujeme. Ku koncu predpestovania je naopak potrebné teplotu opäť znižovať a regulovať v závislosti od teploty vzduchu vo vonkajšom prostredí, aby rastliny po presadení na vonkajší záhon neutrpeli teplotný šok.

Niektoré druhy predpestovanej zeleniny je potrebné po vyklíčení a vytvorení aspoň dvoch lístkov pikírovať. To znamená, že rastlinky preriedime a popresádzame do vhodného substrátu na zakorenenie.

Ďalšou dôležitou podmienkou je dostatok svetla a vlaha. Zasadené semená zalievame pravidelne odstátou vodou (určite nie studenou), so závlahou to netreba preháňať, no však ani ju zanedbávať.