Pestujeme ginko, strom na dlhú pamäť i zdravie

Pestujeme ginko, strom na dlhú pamäť i zdravie Zdroj foto: Depositphotos

Pestujeme ginko, strom na dlhú pamäť i celkové zdravie. 

Ginko biloba, často nazývané jednoducho ginko, je jedným z najstarších stromov na svete, ktorého história siaha až do doby júr. Svojou špecifickou históriou a liečivými rastlinami si ginko vyslúžilo povesť „stromu na dlhú pamäť a zdravie“. Ak premýšľate o tom, že by ste si tento zázračný strom zasadili aj u seba na záhradu, máme pre vás pár rád a odporúčaní, ako na to.

Pestujeme ginko – história a význam

Ešte predtým, ako si tento strom zasadíme na záhradu, je dobré poznať pozadie tohto stromu. Ginko biloba je jediným preživším členom rodiny Ginkgoaceae. Čo je zaujímavé, je to, že listy ginko sú bohaté na flavonoidy a terpenoidy, ktoré sú známe svojimi antioxidantmi. Práve preto sa často používa v tradičnej čínskej medicíne a je populárny aj v mnohých iných kultúrach.

Ako sušiť slivky? Vyskúšajte náš recept

Pestovanie ginko biloba na Slovensku

Slovensko má kontinentálne podnebie s chladnými zimami a teplými letami. Našťastie, ginko je odolný strom, ktorý dokáže prežiť aj v týchto podmienkach.

Výber stanovišťa: Ginko preferuje slnečné až čiastočne zatienené stanovištia. Pôda by mala byť dobre priepustná a mierne kyslá až neutrálna.

Výsadba: Najlepší čas na výsadbu ginka je na jar alebo na jeseň. Pri výsadbe je dobre zabezpečiť dostatočný priestor, pretože ginko môže vyrásť až do výšky 30 metrov.

Zavlažovanie: V prvom roku po výsadbe je dôležité pravidelné zavlažovanie. Neskôr už ginko vydrží aj kratšie suchšie obdobie.

Hnojenie: Ginko nepotrebuje intenzívne hnojenie. Stačí ho hnojiť raz ročne na jar.

Rez: Ginko biloba samozrejme nepotrebuje nejaký špeciálny rez. Ak však chcete strom tvarovať alebo odstrániť suché konáre, robte tak počas neskorej zimy alebo skorej jari.

Záver

Ginko biloba nie je len krásnym doplnkom do vašej záhrady, ale aj stromom s bohatou históriou a mnohými prospešnými účinkami. Jeho pestovanie na Slovensku si vyžaduje trochu starostlivosti, ale výsledky rozhodne stoja za to!