Sú elegantné a veľmi dekoratívne, a preto ich mnohí radi pestujeme. Palmy bývajú jednoducho obľúbenou izbovou rastlinou, ktorej pestovanie zväčša nebýva náročné.
Pestujeme palmy – takto na hoveu forsterovu
Táto izbová rastlina vo svojej domovine ( Ostrov lorda Howea ) dorastá do výšky až 20 metrov a jej listy dosahujú až 2 metre. Hovea forsterova však v našich izbových podmienkach rastie pomerne pomaly a jej výhodou je, že sa nerozkladá príliš doširoka a nezaberá veľa miesta. Kmeň je na báze rozšírený s výraznými krúžkami po opadaných tmavozelených listoch, ktoré sú perovito zložené. Listy tejto izbovky sú kožovité, lesklé a na rube s drobnými šupinatými bodkami. Palma má dokonca plody, ktoré bývajú žltozelené, olivové, vo veľkých ovisnutých strapcoch.
Aké sú podmienky pestovania, ktoré treba poznať
Hovea, podobne ako iné palmy, vyžaduje teplé a vlhké prostredie. Postavíme ju na polozatienené miesto, kde nikdy nedopadajú priame slnečné lúče, ktoré by jej spálili listy. Neznáša prievan. V lete ju polievame pravidelne a výdatne. Zem nesmie nikdy vyschnúť, lebo by rastline zaschli listy, no nesmie byť ani trvale premočená. Hoveu pravidelne striekame vodou a listy umývame od prachu. Vlhkejšie ovzdušie docielime umiestnením odparovača alebo orosovača vzduchu v blízkosti palmy.
Prihnojujeme ju v lete každé 2 týždne roztokom organického alebo minerálneho hnojiva. Rastlina prezimuje v miestnosti pri teplote 15-20 °C, pričom polievanie mierne obmedzíme. V zime znesie i suchšie ovzdušie.
Ako rozmnožovať hoveu
Palmu je možné rozmnožovať importovaným semenom, ktoré sa iba ťažko obstaráva. Klíči pomerne dlhý čas (2-10 mesiacov) pri vysokej pôdnej teplote 22 – 25 °C. Na vypestovanie hotovej palmy treba dlhý čas, preto sa ju oplatí kúpiť radšej vypestovanú.
Presádzanie rastlín: Základné informácie pre začiatočníkovAko presádzať hoveu
Mladé rastliny je potrebné presádzať každý rok, staršie každý 2.- 3. rok. Pozor, aby sme nepoškodili korene, pretože ľahko zahnívajú. Poranené korene odstránime ostrým nožom a reznú ranu zasypeme práškovým drevným uhlím. Na dno črepníka dáme drenáž z hrubého piesku. Najvhodnejším substrátom pre hoveu je zmes mačinovky, listovky, rašeliny a piesku v pomere 1 : 3 : 2 : 1/2 alebo si môžeme zakúpiť už hotový substrát určený na palmy.