Pestujeme šafrany, takto potešia svojou krásou

Pestujeme šafrany, takto potešia svojou krásou Zdroj foto: Depositphotos

Nenechajte sa oklamať krehkosťou týchto jarných kvetov. Viete, prečo pestujeme šafrany v mnohých záhradkách? Nie je to len pre ich krásu.

Pestujeme šafrany – čo robiť, aby kvitli

Šafrany pôsobia veľmi krehko, ale napriek tomu im neprekáža chlad. Objavujú sa skoro na jar, keď je pôda aspoň mierne nahriata slnečnými lúčmi. Pri mrazivom počasí sa kvietky síce sklonia k zemi a pôsobia zvädnuto, no hneď ako sa oteplí, ožijú a potešia svojou krásou. Existuje asi 80 druhov šafranov. Niektoré z nich divo rastú na rôznych miestach Ázie, Afriky a Európy. U nás voľne rastú tri druhy. Po Tatrami nájdete šafran spišský a šafran karpatský, v Bielych Karpatoch šafran bielokvetý.

Tento krásny kvietok môžete mať vo svojej záhradke aj vy. Presnejšie na záhonoch sa pestujú vyšľachtené odrody šafranu jarného, ktoré potešia okrem fialového odtieňa aj modrými, bielymi a žltými farbami. Keďže patria medzi prvé jarné kvety, sú veľmi prospešné i pre opeľovače, pre ktoré predstavujú potrebný prísun živín po zimnom spánku.

Jarné kvety, ktoré milujú alkohol. Máte ich doma?

Ideálne miesto pre šafrany

Šafrany sa vysádzajú počas jesene do hĺbky približne 7 až 10 cm. Hlbšia výsadba ich totiž ochráni nielen pred mrazom, ale aj pred hrabošmi, ktorí obľubujú hľuzy tejto rastliny. Ak je u vás tento živočích premnožený, odporúča sa prikryť šafrany plastovým košíkom alebo pletivom. Pred výsadbou je potrebné do pôdy pridať vyzretý kompost, nikdy však čerstvý hnoj. Hľuzy treba starostlivo skontrolovať, či na povrchu nemajú škvrny, čo je prejav choroby. Pod šafrany tiež nasypte trochu piesku, aby bola pôda priepustná.

Ideálnym miestom pre tento kvet je pod korunami listnatých stromov a kríkov. Pôda je tam totiž primerane vlhká a dobre výživná. Miesto by malo byť tiež slnečné alebo prípadne v polotieni. V úplnom tieni sa šafranom nebude dariť. Budú málo kvitnúť a časom sa celkom stratia. Krásne vyniknú i na okrajoch kvetinových záhonov, v skalkách, na štrkových plochách alebo v trávnikoch. Šafranu sa na jednom mieste bude dariť aj niekoľko rokov. Rozmnožuje sa hľuzami či semenami.

Čo robiť, keď šafrany prestanú kvitnúť

Ak vaše šafrany menej kvitnú, treba hľuzy vykopať zo zeme. Urobte tak po odkvitnutí kvetov a vysušení listov ( približne koncom júna). Hľuzy potom očistite a uskladnite do jesennej výsadby na suchom mieste pri teplote 20 °C.