Piesočné blchy: Čo sú to a ako im predchádzať

piesočné blchy Zdroj foto: Pixabay

Okrem komárov a kliešťov je mnoho iných nepriateľských parazitov, ktorí nás denne ohrozujú. Čo sú to piesočné blchy a ako im predchádzať?

Piesočné blchy sú druhom parazitov, ktoré sa nachádzajú v lesoch, vo vysokej tráve či lúkach. Často sa stávajú ich hostiteľmi domáce zvieratá. Môžu sa nachádzať kdekoľvek vonku, najčastejšie v húštinách, kde je vysoká vlhkosť či pri brehoch potokov.

Čo sú to piesočné blchy?

Piesočné blchy, tiež známe ako červené blchy, sú larvami roztočov z čeľade Trombiculidae. Uštipnutie týmito malými roztočmi nie je bolestivé, ale ostávajú po nich svrbivé vyrážky.

Hostiteľmi piesočných bĺch môžu byť  nielen zvieratá, ale aj ľudia. Od zamoreného zvieraťa sa na vás tento parazit neprenesie. Jediným spôsobom, ako sa dostane na človeka, je pobyt v prírode na mieste, ktoré je týmito parazitmi zamorené. Ako napríklad sú parky, verejné záhrady (botanické záhrady), alebo verejne dostupné trávniky.
Tento druh parazita na rozdiel od kliešťov sa vám nezahryzne do kože, iba spôsobí červenú, nepríjemne svrbiacu vyrážku.

Choroby a škodcovia: Tipy, ako sa im v záhrade vyhnúť

Proces liahnutia

Dobrou správou je, že piesočné blchy neprenášajú infekčné choroby. Tento tvor sa liahne na jar. Larvy vylezú na rastúcu vegetáciu a počkajú tam na vhodného hostiteľa, akým je pes, mačka, rôzne druhy hlodavcov, plazov, vtákov a v neposlednom rade, človek.
Po prisatí na kožu vstrekujú do tela svoje sliny. Tráviace enzýmy, ktoré majú v slinách, skvapalňujú bunky, čo spôsobuje intenzívne svrbiacu vyrážku. Proces začína po troch až šiestich hodinách od prisatia na pokožku hostiteľa. Ak piesočné blchy  neodstránite, ostávajú na ľudskej koži až štyri dni. Najviac postihujú na ľuďoch tieto miesta: záhyby kolien, lýtka, členky a vnútornú stranu lakťov.

3 tipy, ako odlákať psa zo záhrady

Ako im predchádzať

Vyvarujte sa cez leto ležaniu na tráve bez deky. Počas pobytu v lese použite dlhé rukávy a dlhé nohavice. V záhradách sa vyvarujte vlhkým oblastiam s hustou vegetáciou, ktorú majú najradšej. Pravidelne koste trávnik a starajte sa o svoje kríky, rovnako ako aj stromy. Zanedbaná záhrada je rajom pre tento druh parazitov.