Škodce a choroby maku: Ako sa pred nimi chrániť?

Škodce a choroby maku Zdroj foto: Pixabay

Rozhodli ste sa pestovať mak siaty? Prezradíme vám, aké škodce a choroby maku vám môžu hroziť.

Škodce a choroby maku siateho

V minulom článku sme si hovorili o zásadách pestovania maku. Keďže ako každá rastlina, ani táto sa nevyhne škodcom a chorobám, zistite, ktoré to sú. Buďte na ne pripravení a poznajte potencionálne hrozby, ktoré môžu zničiť vašu úrodu.

Voška maková

Najčastejším škodcom maku je voška maková (Aphis fabae), ktorej najľahšie predídete pretrhávaním rastlín a odstraňovaním poškodených častí. Ak je totiž porast dostatočne silný, s voškami si poradí.

Choroby a škodcovia: Tipy, ako sa im v záhrade vyhnúť

Krytonos makovicový

V období kvitnutia maku sa môže objaviť ďalší škodca, ktorým môže byť krytonos makovicový ( Ceutorhynchus macula-alba ). Ide o chrobáka, ktorý prezimuje v pôde ako dospelý jedinec. Vašu úrodu maku môže zničiť tak, že samičky kladú vajíčka do mladých makovíc. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia semenami maku. Ako sa pred týmto škodcom chrániť? Pomôže ručný zber chrobákov alebo tiež chemický postrek.

Pleseň maková

Pleseň maková je choroba, ktorej sa dá veľmi ľahko predísť, a to tak, že na to isté miesto vysievate túto rastlinu minimálne s trojročným odstupom. Čo robiť, ak už mak siaty touto plesňou  trpí? V tom prípade pomôže už len odstránenie napadnutých rastlín, a to čo najskôr.