Plánovanie výsadby: Poznáte výsadbový kalendár?

Plánovanie výsadby: Poznáte výsadbový kalendár? Zdroj foto: Pixabay

Presádzanie prvých vyklíčených semien z interiéru do záhrad môžete naplánovať, ale zaručí vám to plody vašej práce? Zistite, ako prebieha plánovanie výsadby. 

Plánovanie výsadby zeleniny sa môže zdať ako náročná úloha, keďže je potrebné poznať klímu krajiny ako aj pôdu, ktorú máte na záhrade. Rovnako musíte vedieť, kedy sú prvé a kedy posledné mrazivé dni. Každý druh zeleniny sa pestuje inak. Jeden druh je možné vysadiť do zeme pred posledným mrazom, inokedy je potrebné počkať, kým mrazy skončia a zem zmäkne. Každé ročné obdobie je posledné roky iné, pretože globálne otepľovanie ovplyvňuje aj naše záhrady. Poznať klimatické podmienky pre vývoj rastlín je nevyhnutné.

Potom je potrebné porovnať tieto údaje so všetkými požiadavkami na výsadbu každej zeleniny, ktorú chcete pestovať. Musíte vyriešiť, ktoré rastliny idú do zeme pred posledným mrazom, a kedy je potrebné počkať, až uplynie riziko mrazu. Aj keby ste žili v podnebí bez mrazu, stále musíte rozhodovať o tom, ktoré rastliny sa pestujú počas chladného obdobia, a ktoré sa môžu pestovať v lete. 

Ako zavlažovať záhradu a neplytvať pritom vodou?

Výsadbový kalendár

Skúsení záhradkári využívajú pre výsadbu rastlín kalendár, vďaka ktorému sa vedia rýchlejšie zorientovať. Pokúste sa nájsť najlepšie dátumy, ktoré môžete pre svoju oblasť uplatniť.

Výsadbový kalendár označuje časové obdobie pre začatie pestovania v interiéri a potom presadenie vonku. Najskorší dátum začatia osiva v interiéri zodpovedá najskoršiemu dátumu pre presádzanie vonku. Ak nezačínate so sejbou semien pri optimálnych teplotách pôdy, môže trvať dlhšie, kým sadenice vyklíčia a dorastú do vhodnej veľkosti.

výsadbový kalendár
Zdroj foto: Pixabay

Ktorý termín je ten správny

Ako zistiť, kedy nastal správny čas na presadenie z interiéru do exteriéru? Každý záhradkár má vlastné skúsenosti a niektorí uprednostňujú výsadbu semien priamo na záhon. Niekedy sa môže stať, že semená vyklíčia rýchlejšie v pôde vonku ako vo vašom interiéri, kde ste im vytvorili optimálne podmienky pre rast. Je to spôsobené buď klímou, ale i kvalitou substrátu.Stále však neexistujú žiadne konzistentné údaje o tom, kedy začať vo vnútri a kedy sa má presádzať na záhon.

Ako založiť vlastnú zeleninovú záhradu – komplexný sprievodca, časť I.

Napríklad, ak zasadíte reďkovku v interiéri a zároveň aj v pôde vonku, môže sa stať, že plody tejto rýchlorastúcej zeleniny na záhone pozberáte skôr, ako budete mať prichystané sadenice reďkovky vo vnútri.