Pripravte hostinu včelám a pastvu pre všetky oči

slnečnice Zdroj foto: Pixabay

Medonosné rastliny prinášajú dvojitý efekt – sú krásne na pohľad a užitočné, pretože podporujú produkciu medu. Pripravte hostinu včelám!

V prípade, že sa venujete včelárstvu, alebo chcete začať s touto zaujímavou a užitočnou záľubou, mali by ste poznať rastliny, ktoré pomáhajú zvyšovať produkciu medu. Jednotlivé rastliny ovplyvňujú vôňu aj chuť medu. Včely hľadajú kvety, ktoré produkujú veľa nektáru a peľu. Tieto medonosné rastliny včielky zaručene potešia.

 

Slnečnice

 

Včely priťahuje žiarivo žltá a oranžová farba. Slnečnice sú v tomto prípade výbornou voľbou. Rozžiaria každú záhradu a usilovné včielky si prídu na svoje. Nektár zo slnečnice vytvára svetlý, žltobiely med.

4 kroky, ako pestovať slnečnice plus recept na záver

Zlatobyľ

 

Jasno žlté rastliny, ktoré nielen svojou farbou, ale tiež sladkým nektárom lákajú včely. Kvitne v júli až septembri, čo je skvelé pre včely, ktoré sa začínajú pripravovať na zimu. Med zo zlatobyľu je tmavý so silnou príchuťou. Je plný minerálov a proteínov. Tento med je veľmi vyhľadávaný, takže zlatobyľ je skvelý nielen pre včely, ale ak med predávate, aj pre vašu peňaženku.

 

Krasuľka

 

Ďalší kvet, ktorý pomôže zvýšiť produkciu medu. Zasaďte tieto kvety do väčšej skupiny, včielky sa vám poďakujú. Tieto letné kvety prinesú do vašej záhrady svieži nádych farieb.

 

Koriander

 

Koriander poskytne kvalitný nektár a peľ. Okrem toho, roztoče, ktoré parazitujú na včelách, nemajú radi arómu tejto rastliny a tak koriander pomáha včelám zbaviť sa ich.

 

Mäta

 

Mäta je jednou z najlepších rastlín, ktoré môžete vysadiť pre včely. Mätový med má zvyčajne červenkastú, jantárovú farbu. Mäta je výborná pre produkciu medu, ale dá sa použiť aj ako samostatná bylinka – mätový čaj je fantastický a osviežujúci.

 

Levanduľa

 

Včely priťahuje aj fialová farba. Kvitnúca levanduľa produkuje úžasnú vôňu, ktorá rozvonia vašu záhradu. Včely zbierajú nektár a peľ z levandule v júni a júli. Má rovnaké vlastnosti ako koriander.

Levanduľa
zdroj foto: Pixabay.com

Rudbekia srstnatá

 

Hovorovo tiež známa ako “čiernooká Zuzana” či v angličtine Black-eyed Susan. Kvety sú v rôznych farbách – od ružovej po jasne fialovú. Rôzne druhy týchto kvetov kvitnú v rôznom čase, čo dáva včelám veľa možností pre hostinu.