Zber orechov: Ako ich správne sušiť a skladovať?

orechy zdroj: pixabay.com

Kedy je najvhodnejší čas na zber orechov? Ako ich správne sušiť či skladovať? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Počkajte, až kým samé nespadnú

 

Orechy patria neodmysliteľne k jesennému obdobiu. Mnohí sa pýtajú: je lepšie ich striasať zo stromov alebo čakať až kým samé spadnú? V tomto prípade platí staré známe a rokmi overené pravidlo – trpezlivosť ruže prináša.

Ako na červivé orechy?

Vlašské orechy sa zbierajú až keď sú zrelé. Badať to tak, že zelené puzdro obaľujúce škrupinu orecha, začne tmavnúť a praská. To spôsobí, že orechy začnú samy padať na zem. Podľa jednotlivých odrôd dozrievajú orechy v septembri až októbri. Predčasných mrazov sa nemusíte báť.

 

Kedy je vhodný zber orechov?

 

Vhodné je chodiť na zber orechov po veternom počasí. Vietor orechy sfúkne na zem a uľahčí nám prácu. Aby nezačali orechy hniť, nemali by v šupke pod stromom vo vlhkom prostredí ležať viac ako dva dni. Striasanie orechov zo stromu sa odporúča až vo chvíli, keď už aspoň štvrtina plodov spadla sama.

orechy
zdroj: pixabay.com

Ako správne sušiť a skladovať orechy?

 

Po zbere orechov odstránime zelené šupky, ak nejaké ostali. Orechy sušíme 3-5 týždňov v jednej vrstve na suchom a svetlom mieste. Usušené plody následne skladujeme vo vzdušných vrecúškach na suchom, no chladnom mieste.

 

A čo riskujete zberom nezrelých orechov? V prvom rade sa vám veľmi ťažko bude odstraňovať šupka obaľujúca plod. Zle vysušené orechy veľmi ľahko podliehajú plesniam. Chuť predčasne pozbieraných orechov (a nedozretých) je výrazne horšia ako u plne dozretých orechov. Orechy, ktoré nie sú dostatočne dozreté, nemajú dobre uzavretú škrupinu a preto sú menej trvanlivé.