Potravina budúcnosti – topinambur: Zber a skladovanie

topinambur zdroj: pexels.com

Rastlina, o ktorej sa hovorí ako o potravine budúcnosti. Topinambur sa stáva čoraz obľúbenejšou a mimoriadne zdraviu prospešnou potravinou. Poradíme vám ako na jeho zber a skladovanie.

Čo to vlastne topinambur je?

Topinambur z botanického hľadiska patria medzi príbuzných slnečníc. Spôsobom pestovania a konzumácie sa skôr podobá zemiakom. Tvarom a dužinou pripomína zázvor. Vegetačná doba topinamburu je 6-7 mesiacov. Poznáme niekoľko odrôd, majú odlišnú farbu šupky – bielu, žltú, červenú či purpurovú. Výnosnejšie odrody majú biele či žlté hľuzy.

 

Nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, pritom rastie tak bujne, že by s  pestovaním nemal mať problém ani menej skúsený záhradkár. Pozitívom pri pestovaní topinamburu je, že sa mu vyhýbajú škodcovia a choroby. Veľkým plusom tejto rastliny je malá náročnosť a pritom veľký výnos. Z metra štvorcového sa dá vyťažiť 3 – 7 kg hľúz.

 

V našich podmienkach topinambur kvitne pomerne neskoro. Pri príchode prvých mrazov nadzemná časť zamrzne. Pestuje sa však pre hľuzy, ktoré mráz neohrozí. Zbierať úrodu môžeme podľa potreby až do jari.

Slnečnice: 9 zábavných faktov, ktoré o nich neviete

Topinambur – ako a kedy na zber?

Ideálny je priebežný zber hľúz s ktorým môžeme začať koncom leta a pokračujeme až do jari. Tento spôsob zberu je najvhodnejší preto, že hľuzy pokrýva tenká šupka a preto veľmi rýchlo vysychajú, obsahujú totiž až 80 % podiel vody.

Nemusíte sa obávať zimy a ani extrémnych mrazov. Hľuzy, ktoré necháte v pôde cez zimu, bezpečne prežijú aj mráz do – 30 stupňov Celzia. V zime realizujte zber hľúz v období, keď nie je pôda zamrznutá natoľko, že by hrozilo ich poškodenie. Aby ste predchádzali zamrznutiu pôdy, navŕšte cez hľuzy lístie a trochu zeminy. Pokiaľ chcete získať hľuzy s maximálnym množstvom kvalitného inulínu (druh vlákniny, balzam pre vaše trávenie), optimálne je zbierať hľuzy približne 10 dní po zamrznutí vňate.

Hľuzy zbierame čo možno najopatrnejšie, aby nedošlo k ich poškodeniu. Odborníci odporúčajú na jeseň odstrihnúť nadzemnú časť rastliny približne meter nad zemou. Následne stačí tlakom na stonku rastlinu zo zeminy vyvrátiť. Hľuzy držia na pôvodnom mieste omnoho pevnejšie, ako sme zvyknutí u zemiakov.

Ľahšie sa nám podarí hľuzy od pôvodnej rastliny oddeliť na jar. V zásade nie je žiadny problém pestovať topinambur päť aj viac rokov na rovnakom pozemku. Hľuzy po zbere opatrne umyjeme, aby sme odstránili hlinu. Ak ich však skladujeme pre ďalšie sadenie, hlinu neumývame!

topinambur
zdroj: pixabay.com

Skladovanie topinamburu

Je dobré vedieť, že v mikroténovom sáčku vydržia hľuzy topinamburu v chladničke zhruba dva týždne. Ak máte záujem o ich dlhodobejšie skladovanie, odporúča sa teplota 0-2 stupne Celzia a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (takmer 100 %). V prípade, že máte k dispozícii nevykurovanú pivnicu, skladovať hľuzy topinamburu môžete podobne ako koreňovú zeleninu – v navlhčenom piesku. Pamätajte, že úplne nevhodné je skladovanie topinamburu v teplom prostredí, v ktorom rýchlo plesnivie a hnije.