Nezriedka sa záhradkári či milovníci izbových rastlín tešia aj prítomnosti domáceho miláčika v podobe psa či mačky. Kombinácia izbové rastliny a tieto zvieratká však môže byť veľmi nebezpečná!
Intoxikácia, tráviace problémy či dermatitída. Aj takéto ťažkosti môžu postretnúť psy alebo mačky po kontakte s izbovými rastlinami. Pre domáce zvieratá môže byť veľmi nebezpečné nielen samotné konzumovanie izbových rastlín, ale tiež postreky, hnojivá či iné prípravky používané na ich pestovanie.
Pokiaľ máte možnosť, psa je vhodné už od šteňaťa naučiť, aby izbové rastliny neobhrýzal. Zložitejšie je to s mačkami, ktoré sú flexibilnejšie a dostanú sa aj na ťažšie dostupné miesta. Najrozumnejšie je preto izbové rastliny, o ktorých viete, že sú pre psy a mačky jedovaté, z ich dosahu odstrániť.
Dokážu aj zabiť! Predstavujeme najnebezpečnejšie rastliny
Pokiaľ sa vám nepodarilo zabrániť najhoršiemu a vaši domáci miláčikovia sa otrávili vašimi izbovými rastlinami, zachovajte rozvahu. Typickými príznakmi sú zvracanie, hnačky, nazáujem o jedlo a celková apatia. V prípade najmenšieho podozrenia z otravy izbovými rastlinami neváhajte, kontaktujte veterinára a urýchlene k nemu zviera dopravte.
K veterinárovi zoberte aj časť rastliny, ktorá spôsobila zvieraťu otravu. Vhodné je dať intoxikovanému psovi či mačke vypiť vodu s rozpusteným čiernym uhlím. Otrávené zvieratá zvyknú trepať hlavou, škrabkajú sa na ňufáku, nadmerne slintajú alebo im ide z tlamy pena. Môže sa tiež vyskytnúť opuch jazyka, podnebia či pyskov. Z dôvodu spomenutých opuchov majú zvieratá sťažené dýchanie.
Dífenbachia má na svedomí najviac otráv domácich miláčikov spomedzi všetkých izbových rastlín. Jedovatá je celá rastlina. Do štyroch hodín po zožraní rastliny sa môžu prejaviť príznaky otravy. Dráždi sliznicu ústnej dutiny a vyvoláva lokálny zápal.
Rododendron je tiež veľmi toxickou izbovou rastlinou pre psy a mačky. Už konzumácia dvoch alebo troch listov tejto rastliny môže vyvolať vašim domácim miláčikom otravu. Intoxikácia látkami nachádzajúcimi sa v tejto rastline pôsobí veľmi silno na srdce zvieraťa a jeho nervové bunky.
Oleander je tiež celý jedovatý, vrátane koreňov. Príznaky u psa, ktorý sa touto rastlinou otrávi sú najčastejšie zmena pulzu, kolika, hnačky a zvracanie.
Zornica má rovnako ako narcis, ľalia, hyacint či tulipán najviac jedovatú cibuľu. Mačky sa zvyknú zameriavať na obhrýzanie listov a kvetov týchto rastlín, psy sa skôr dostanú k cibuliam, ktoré sú niekde odložené. Otrava najvýraznejšie zasahuje centrálnu nervovú sústavu.
Kosatec, tiež známy pod menom Iris, je pre psy a mačky tiež veľmi nebezpečný. Najvýraznejšie pri otrave domácich miláčikov zasahuje ich tráviaci trakt.
Pôda – základ života na Zemi a nevyhnutná podmienka pre pestovanie plodín. Pre vinohradníkov je…
Nevoľnosť či bolesť hlavy – tieto príznaky sú neklamným znakom toho, že ste to s…
Máme pre vás niekoľko receptov, ktoré osviežia vašu silvestrovskú oslavu. Koktaily môžete pripraviť buď v…
Príprava na ďalší vegetačný rok začína už v januári. Na čo všetko treba myslieť už…
Plánujete sadiť egreše, ríbezle či maliny? Prezradíme vám vhodné miesto pre drobné ovocie, tak aby…
Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a…