Práca v skleníku v septembri: Ako sa pripraviť na sezónu

Práca v skleníku v septembri: Ako sa pripraviť na novú sezónu Zdroj foto: Depositphotos

Aj keď počasie bolo doteraz skôr letné, treba pomaly začať myslieť na zimu. Práca v skleníku v septembri si vyžaduje tieto úkony.

September je mesiac, keď sa príroda pomaly pripravuje na odpočinok, aj keď počasie doteraz bolo vyslovene letné. Správny záhradkár by nemal zabudnúť ani na starostlivosť o skleník.

Skleník je záhradkársky poklad, ktorý nám umožňuje predlžovať vegetačnú sezónu a pestovať rôzne rastliny aj v nehostinnom podnebí. Ako však vieme, čo všetko treba urobiť v septembri, aby náš skleník kvitol aj na jar? Aká práca v skleníku je potrebná, aby ste sa mohli stále tešiť z bohatej úrody?

Kalísia voňavá, prečo je to liečivka, ktorú musíte mať?

Zber a zazimovanie rastlín

Zbierajte plodiny: Mnoho plodín v skleníku dosiahne zrelosť práve v septembri. Určite nezabudnite zbierať paradajky, papriky, baklažány, tekvice, cukety a iné chutné plodiny.

Príprava na zazimovanie: Rastliny ako citróny, figy alebo oleandry budú potrebovať potrebný priestor pred zimou. Skleník je na to ideálny.

Čistenie a dezinfekcia

Dôkladné čistenie je dôležité: Suché a choré listy vyhoďte. A takisto odstráňte všetok nepotrebný materiál. Tým predídete šíreniu chorôb.
Dezinfekcia: Vyčistite skleník od plesní, húb a škodcov. Použite prípravky určené pre skleníky alebo domáce prostriedky ako roztok z mydla a vody.

Práca v skleníku v septembri: Ako sa pripraviť na novú sezónu
Zdroj foto: Depositphotos

Kontrola a oprava skleníka

Kontrola konštrukcie: Skontrolujte, či sú všetky časti skleníka v dobrom stave a opravte škody.
Výmena skla alebo fólie: Ak je niektorá časť poškodená, septembrové obdobie je ideálne na výmenu.

Príprava pôdy a kompostovanie

Zlepšenie pôdy: Po zbieraní plodín je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo inými organickými hmotami.
Kompostovanie: Zostatky rastlín môžete kompostovať. Je to skvelý spôsob, ako recyklovať a získať hodnotné hnojivo pre budúcu sezónu.

Plánovanie na jar a výsadba

Výsev rastlín: Už v septembri môžete začať s výsevom niektorých rastlín, ktoré budú klíčiť na jar. Napríklad môžete takto vysiať mrkvu alebo petržlen, aby ste mali jarnú vňať do polievky.
Rýchlenie cibuľovín: V polovici mesiaca môžete vysadiť do nádob okrasné cibuľoviny na rýchlenie.
Nákup semien: Vyberte si, ktoré rastliny chcete pestovať v nasledujúcom roku a kúpte si semená.