Pravda a lož o včelách: Vedeli ste toto o nich?

Pravda a lož o včelách: Vedeli ste toto o nich? Zdroj foto: Pixabay.com

Včely sú pre našu záhradku veľmi potrebné. Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o tomto hmyze. Možno niektoré z nich sú pre vás novinkou. Aká je skutočná pravda a lož o včelách? 

Včely sú pre prežitie ľudstva veľmi dôležité. napriek tomu o nich dodnes panuje množstvo mýtov. Aká je skutočná pravda a lož o včelách? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Štípu všetky včely?

Mnohí z nás sa nazdávajú, že všetky včely nám môžu spôsobiť nepríjemné uštipnutie. Nie je to pravda. Včelie samčeky – trúdy neštípu, keďže nemajú žihadlo.

Ako nebezpečné je poštípanie včely?

Zdravý dospelý človek dokáže uniesť 20 žihadiel na kilogram váhy, čo predstavuje približne 1 000 žihadiel. V prípade dieťaťa však pozor, 500 uštipnutí ho môže zabiť. Pre alergických ľudí je nebezpečné aj jedno uštipnutie. Vedeli ste však, že alergia na včelí jed sa dá liečiť?  Liečba trvá dve až tri sezóny a prebieha počas zimných mesiacov.

Tajomstvo, ako prilákať viac svetlušiek do vašej záhradky už toto leto

Môžu včely žiť v meste?

Aj keď sa to zdá nepravdepodobné, včely môžu , aj žijú v mestách. Dokonca v niektorých majú lepšie podmienky ako na dedinách. Je to najmä vďaka kvetinovým parkom a tomuto hmyzu vyhovuje aj menšia veternosť.

Všetky včely žijú v rojoch?

Aj medzi včelami existujú takzvané samotárky. Sama si postaví hniezdo, nakladie vajíčka, zháňa potravu pre potomkov. Druhú včelu potrebuje iba na párenie.

Väčšina včiel však žije v spoločenstve, kde každý člen má presne zadelené úlohy – kráľovná matka, robotnice a trúdy.

Paradajky v kvetináči: Postup, ako vypestovať vlastné

Môže sa včelí med pokaziť?

Pravý med by sa nemal nikdy pokaziť.  Je to vďaka vysokému obsahu cukru a nízkemu obsahu vody. Môže však po čase pri zlom skladovaní stratiť vôňu a chuť. Ak vám med skryštalizuje, nie je to chyba, ale prirodzená vlastnosť medu.