Zdroj foto: Depositphotos
Vydymovanie bolo súčasťou starodávnych praktík. Prečo a čím si vydymovať svoje príbytky dnes? Odhaľte s nami tajomstvá našich predkov.
Vydymovanie bolo už odpradávna súčasťou mágie našich predkov. Možno budete prekvapení, ale tento tajomný akt má na naše príbytky a naše telo blahodarné účinky. Poďte s nami odhaliť tajomstvá našich prababičiek a pradedov.
Čo je vlastne vydymovanie? Pri tejto činnosti sa využíva dym z tlejúcich kadidiel na rôzne účely. Vydymovanie sa používalo na liečenie psychických a fyzických ochorení, čistenie priestoru od baktérií ale aj zlých energií, pri náboženských rituáloch, pomoc pri meditáciách a relaxačných činnostiach. Pomocou kadidiel sa počas morových a cholerových nákaz čistili priestory, nemocnice a iné zariadenia, kde bolo potrebné dezinfikovať vzduch, náradie a nábytok či dokonca osoby.
Počas vydymovania sa miestnosť čistí nielen od fyzických patogénov, ale tiež od negatívnych energií. Vďaka tomu sa obnovuje harmónia a pokoj. Je to spôsob, ako sa zbaviť stresu a vyčerpania.
Ktoré vône z vašej záhrady či kuchyne liečia? Časť II.Pozitívne pôsobenie vydymovania na naše telo dokazuje i veda, ktorá potvrdila jeho dezinfekčný a čistiaci účinok. Vydymovanie sa preto môže stať súčasťou domácich liečebných procedúr. Je to prirodzené čistenie priestoru, ktoré nezanecháva žiadne nežiaduce toxíny a ani nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Vydymovať sa môže aj skleník či zimná záhrada, a to najlepšie rastlinami, ktoré rastú v nej alebo v jej blízkosti. Pomocou dymu tak zničíte huby a parazity.
Táto činnosť si nevyžaduje zvláštnu prípravu a nemusíte sa báť, že niečo pokazíte. Budete na to potrebovať nádobu ( kadidelnicu ). Môže byť keramická, kovová alebo kameninová. Do misky nasypte soľ ( morská, kuchynská, epsonská ). Dá sa použiť aj jemný piesok. Následne nad plameňom sviečky zapáľte samozápalný uhlík ( ide o zmes dreveného uhlia a liadku ) a položte ho na soľ či piesok. Keď je uhlík dobre rozhorený, na jeho povrch nasypte asi pol kávovej lyžičky kadidla. Ide vlastne o živicu zo stromu zvanom Kadidlovník.
Ak ste nezohnali kadidlo, môžete si vyrobiť vlastnú zmes z dobre usušených a rozdrvených rastlín či korenín, ako je klinček, tymián, badián, vavrín a podobne.
Druhý spôsob, ako postupovať pri vydymovaní je použiť viazaničku sušenej bielej šalvie. Na tento účel dobre poslúži aj sušený podbeľ, skorocel, rozmarín, pamajorán alebo divozel a mnohé ďalšie. Viazaničku zapálite a prechádzajte ňou po miestnosti. Nevynechajte žiadny roh izby, aby bol váš priestor dokonale harmonizovaný a čistý.
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…
Pestovanie jahôd je obľúbenou činnosťou mnohých záhradkárov. Prinášame vám cenné tipy, ako sa tešiť z bohatej…
Zistite, ako sa zbaviť slimákov v záhrade pomocou overených tipov od skúsených záhradkárov. Prírodné riešenia,…
Nevyhadzujte trávu po kosení! Váš trávnik a záhrada ju potrebuje viac, než si myslíte. Zistite,…