Prečo a čím si vydymovať dom alebo chatu

prečo a čím vydymovať dom alebo chatu Zdroj foto: Depositphotos

Vydymovanie bolo súčasťou starodávnych praktík. Prečo a čím si vydymovať svoje príbytky dnes? Odhaľte s nami tajomstvá našich predkov.

Vydymovanie bolo už odpradávna súčasťou mágie našich predkov. Možno budete prekvapení, ale tento tajomný akt má na naše príbytky a naše telo blahodarné účinky. Poďte s nami odhaliť tajomstvá našich prababičiek a pradedov.

Prečo a čím si vydymovať dom alebo chatu

Čo je vlastne vydymovanie? Pri tejto činnosti sa využíva dym z tlejúcich kadidiel na rôzne účely. Vydymovanie sa používalo na liečenie psychických a fyzických ochorení, čistenie priestoru od baktérií ale aj zlých energií, pri náboženských rituáloch, pomoc pri meditáciách a relaxačných činnostiach. Pomocou kadidiel sa počas morových a cholerových nákaz čistili priestory, nemocnice a iné zariadenia, kde bolo potrebné dezinfikovať vzduch, náradie a nábytok či dokonca osoby.

Počas vydymovania sa miestnosť čistí nielen od fyzických patogénov, ale tiež od negatívnych energií. Vďaka tomu sa obnovuje harmónia a pokoj. Je to spôsob, ako sa zbaviť stresu a vyčerpania.

Ktoré vône z vašej záhrady či kuchyne liečia? Časť II.

Pozitívne pôsobenie vydymovania na naše telo dokazuje i veda, ktorá potvrdila jeho dezinfekčný a čistiaci účinok. Vydymovanie sa preto môže stať súčasťou domácich liečebných procedúr. Je to prirodzené čistenie priestoru, ktoré nezanecháva žiadne nežiaduce toxíny a ani nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Vydymovať sa môže aj skleník či zimná záhrada, a to najlepšie rastlinami, ktoré rastú v nej alebo v jej blízkosti. Pomocou dymu tak zničíte huby a parazity. 

Ako postupovať pri vydymovaní

Táto činnosť si nevyžaduje zvláštnu prípravu a nemusíte sa báť, že niečo pokazíte. Budete na to potrebovať nádobu ( kadidelnicu ). Môže byť keramická, kovová alebo kameninová. Do misky nasypte soľ ( morská, kuchynská, epsonská ). Dá sa použiť aj jemný piesok. Následne nad plameňom sviečky zapáľte samozápalný uhlík ( ide o zmes dreveného uhlia a liadku ) a položte ho na soľ či piesok. Keď je uhlík dobre rozhorený, na jeho povrch nasypte asi pol kávovej lyžičky kadidla. Ide vlastne o živicu zo stromu zvanom Kadidlovník.

Urobte si vlastnú vydymovaciu zmes

Ak ste nezohnali kadidlo, môžete si vyrobiť vlastnú zmes z dobre usušených a rozdrvených rastlín či korenín, ako je klinček, tymián, badián, vavrín a podobne.

Vydymovanie sušenými bylinkami

Druhý spôsob, ako postupovať pri vydymovaní je použiť viazaničku sušenej bielej šalvie. Na tento účel dobre poslúži aj sušený podbeľ, skorocel, rozmarín, pamajorán alebo divozel a mnohé ďalšie. Viazaničku zapálite a prechádzajte ňou po miestnosti. Nevynechajte žiadny roh izby, aby bol váš priestor dokonale harmonizovaný a čistý.