Najčastejšie choroby čerešní a ako proti nim bojovať

Najčastejšie choroby čerešní a ako proti nim bojovať Zdroj foto: Depositphotos

Pozor na tieto najčastejšie choroby čerešní, ktoré môžu zničiť vašu úrodu.

Čerešne sú obľúbeným ovocím, no ako aj iné plodiny, trpia rôznymi chorobami a škodcami. Niekoľko najčastejších ochorení čerešní zahŕňa dierkovitosť listov, moniliózu kôstkovín a praskanie plodov. Medzi najbežnejších škodcov čerešní patria vrtivka čerešňová, piliarka čerešňová a voška čerešňová. Tu sú najčastejšie choroby čerešní.

Dierkovitosť listov (suchá škvrnitosť)

Ide o chorobu, ktorá sa prejavuje vytváraním malých dierok na listoch čerešní. Spôsobuje ju huba Stigmina carpophilum). Pri silnom nadnutí listy predčasne odumierajú. Preventívne opatrenia zahŕňajú odstraňovanie postihnutých listov a postrekovanie fungicídmi. Chemická ochrana sa aplikuje 3 až 4 týždne po odkvitnutí a zopakuje sa približne o 10 dní. Pri daždivom počasí sa postreky môžu opakovať do konca júla.

Spoznajte zimné odrody tekvíc do vašej záhrady

Monilióza kôstkovín

Monilióza kôstkovín je ďalším bežným ochorením čerešní a najmä višní. Spôsobuje hnilobu plodov, kvetov a výhonkov. Infekcia sa šíri hlavne počas vlhkého a daždivého počasia. Na kontrolu moniliózy sa odporúča odstraňovanie postihnutých častí rastlín a postrekovanie fungicídmi. Zapríčiňuje ju huba Monilinia laxa.

Praskanie plodov

Praskanie plodov sa vyskytuje pri vlhkom a daždivom počasí. Je to spôsobené nerovnomerným príjmom vody. To znamená, keď po dlhšom období sucha nastali dažde. Pravidelné zavlažovanie a správna výživa môžu pomôcť minimalizovať tento problém.

Vrtivka čerešňová

Najčastejším škodcom, ktorý poškodzuje plody čerešní je vrtivka čerešňová. Plody poškodzujú larvy, ktoré sa živia dužinou plodov, čo vedie k deformácii a znehodnoteniu úrody. Preventívne opatrenia zahŕňajú odstraňovanie napadnutých plodov a používanie postrekov najmä v čase rojenia imág. K hlavnému rojeniu dochádza v čase kvitnutia bazy čiernej. Vhodné postreky sú napríklad Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP či Decis Protech.

Voška čerešňová

Vošky sa objavujú počas vegetácie. Napadnutie stromu spoznáte podľa toho, že listy čerešne sa začnú skrúcať na konci vrcholových výhonkov. Pomáha predjarná aplikácia postrekov krátko po vypučaní stromov. Je možné použiť prípravky ako Reldan 22, Mospilan 20 SP, Dursban 480 EC alebo Calypso 480 SC.

Piliarka čerešňová

V prípade tohto škodcu nebýva zvyčajne chemická ochrana ovocných stromov potrebná.