Prečo je dôležité myslieť na vhodnosť dreva pri záhradnej stavbe a na čo si dať pri výbere pozor?

Doplnok kazdej zahrady altanok Zdroj: pixnio.com / Marko Milivojevic

Pergoly či altánky sú praktickým a estetickým doplnkom každej záhrady. Skôr, ako sa pustíte do ich plánovania a výstavby, by ste mali zvážiť, aký materiál bude na ich realizáciu najvhodnejší. Drevo patrí bezpochyby medzi tie najobľúbenejšie, pretože so sebou prináša množstvo výhod. Netreba však zabúdať na to, že nie je drevo ako drevo. Prečo by ste mali zvážiť vhodnosť konkrétneho typu dreva presne pre váš altánok a na čo si dať pri výbere pozor?

Výber správneho dreva nepodceňujte

Kvalitné drevo určené na stavbu záhradných stavieb, ako sú pergoly, altánky alebo prístrešky, musí spĺňať niekoľko parametrov. Malo by odolať všetkým poveternostným podmienkam a častým nepriaznivým vplyvom počasia, ktoré by sa pri nesprávnom type mohli podpísať pod jeho poškodenie. Vaša záhradná stavba by vám mala slúžiť dlhé roky bez akýchkoľvek viditeľných zmien. Tieto atribúty spĺňajú napríklad BSH hranoly ideálne pre nosné konštrukcie, ktoré sa vyznačujú výnimočnou odolnosťou a esteticky príjemným vzhľadom.

Drevena sietka
Zdroj: pixnio.com / PPD

Trvácnosť a odolnosť

Trvácnosť a odolnosť zvoleného typu dreva sa podpíše pod životnosť celej stavby. Malo by odolať všetkým poveternostným podmienkam, hnilobe, či napadnutiu hmyzom. Pri výbere sa zamerajte aj na pevnosť a tuhosť daného dreva, ktoré zaručia kvalitu stavby. Ak na konštrukciu použijete hranoly, všímajte si aj rozmerovú stálosť, presnosť, nosnosť a samotnú hmotnosť, ktoré sú kľúčové pre vysoko namáhané stavby.

Estetická stránka

Drevo samo o sebe navodzuje príjemnú atmosféru a jeho použitie je na záhradné stavby ideálne. Prírodný vzhľad zaručí, že zapasuje do akéhokoľvek priestoru bez ohľadu na to, v akom štýle sa nesie váš domov. Ak sa rozhodnete pre správny odtieň, vzhľad vášho domu alebo záhrady ešte esteticky podčiarkne. Rôznorodosť dostupných možností, rozdielne štruktúry, povrchové úpravy alebo sfarbenie dreva umožňujú individuálny výber pre každý typ domu. Použiť na altánok alebo pergolu drevo tak dozaista nebude krok vedľa.

Drevena zahradna stavba
Zdroj: pixnio.com / Marko Milivojevic

Starostlivosť

Výberom vhodného typu dreva na vašu stavbu sa to však nekončí. Bez správnej starostlivosti by totižto mohlo priame slnko, dážď, nadmerná vlhkosť alebo prudké zmeny počasia zanechať nepríjemné následky. Okrem povrchovej úpravy, ktorá zabezpečí, že drevo nebude reagovať na zmeny vlhkosti okolitého prostredia, je vhodný aj pravidelný impregnačný a vrchný náter, ktoré drevu dodajú extra dávku odolnosti. Samozrejme, následná údržba sa odvíja od druhu dreva, pre ktoré sa napokon rozhodnete. Niektoré si vyžadujú väčšiu pozornosť, iným postačí občasná kontrola a oprava prípadných nedostatkov.

Výber vhodného typu dreva spolu s adekvátnou starostlivosťou zabezpečia, že vaša záhradná stavba vydrží roky ako nová. Možno spočiatku väčšia investícia sa vám rýchlo vráti v podobe odolnej a trvácnej pergoly alebo altánku, ktoré ulahodia každému oku.

PR článok