Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite, aké.
Na prvý pohľad to môže vyzerať ako čudná móda – vytvárať na záhrade malé kopčeky z pôdy a do nich siať semienka. No práve táto nenápadná technika môže rozhodnúť o tom, či sa z vašej mrkvy stane štíhla kráska hodná farmárskeho trhu, alebo z nej vyrastie neforemný chuchvalec koreňov.
Výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov nie je žiadna novinka – naopak, je to rokmi overený spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemným prekvapeniam a dopestovať zdravé a dlhé korene. A čo je najlepšie – zvládnete to aj bez drahej techniky, len s trochou práce a zdravého rozumu.
Prečo sú hrobčeky také dôležité?
Ak ste sa niekedy pokúšali vypestovať mrkvu alebo petržlen v hutnej ílovitej pôde, určite ste to pocítili. Výsledkom boli krátke, pokrútené alebo rozvetvené korene, ktoré nemali s ideálom na ilustráciách zo semienkových balíčkov nič spoločné. Dôvod je jednoduchý – koreňová zelenina ako mrkva, petržlen či paštrnák má vysoké nároky na pôdu. Ich korene bežne dorastajú do hĺbky 20 – 30 centimetrov, čo je pre bežne obrábanú záhradnú pôdu často nedosiahnuteľné.
„Ťažké pôdy koreňovej zelenine neprospievajú. Dochádza k vetveniu koreňa a jeho zdeformovaniu, čo znižuje kvalitu aj skladovateľnosť plodov,“ vysvetľuje agronómka a poradkyňa pre hobby pestovateľov Ing. Zuzana Boháčová.
Ako na výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov?
Technika výsevu do hrobčekov spočíva v tom, že si najskôr pripravíte pôdu bežným spôsobom – prekypríte ju a odstránite väčšie kamene. Následne na pripravený pás pôdy vytvoríte hrobčeky, teda nízke kopčeky, vysoké približne 20 cm, ktoré môžete vytvoriť ručne motykou alebo s pomocou riadkovača na zemiaky. Tie poslúžia ako ideálny priestor pre výsev koreňovej zeleniny.
Vrchol hrobčeka sa zarovná, aby bol rovný a pevný. Do takejto „prírodnej vyvýšeniny“ sa potom vysieva osivo mrkvy, petržlenu alebo paštrnáka. Osivo sa jemne prihrnie sypkou pôdou, pričom je dôležité, aby ste ho nezaťažili ťažkou zeminou, ktorá by mohla brániť klíčeniu.

Zavlažovanie s citom: Kvapka namiesto lejaku
Koreňová zelenina je citlivá aj na spôsob zavlažovania. Silný prúd vody, či už z hadice alebo z krhly, môže zmyť jemné semienka z hrobčeka a zničiť tak starostlivo rozvrhnutý výsev.
Preto odborníci odporúčajú použiť kvapkovú závlahu, ktorá zabezpečí rovnomernú vlhkosť bez erózie pôdy. Ideálne je použiť hadice s krátkym rozostupom kvapkovačov, ktoré zvlhčujú pôdu jemne, ale účinne.
„Pri pestovaní koreňovej zeleniny odporúčame zavlažovať radšej častejšie a s menšími dávkami vody, aby sa pôda nepreplavila a zároveň zostala vzdušná,“ radí odborník na zeleninárstvo doc. RNDr. Juraj Hronec, PhD. z Katedry botaniky a fyziológie rastlín SPU v Nitre.
Výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov – výhody
Okrem lepšieho rastu koreňov má tento spôsob aj ďalšie výhody. Pôda v hrobčekoch sa rýchlejšie ohrieva, čo urýchľuje klíčenie a rast rastlín. Lepšie odvádza prebytočnú vodu, takže nehrozí premočenie ani hnitie koreňov v daždivých obdobiach.
Zároveň máte pri pestovaní väčšiu kontrolu nad zložením pôdy – do hrobčekov totiž môžete použiť zmes ľahšej zeminy a piesku, ktorá je pre koreňovú zeleninu ako stvorená. Ak navyše dodáte kvalitný kompost, výsledky budú ešte lepšie.
Kedy je ideálny čas na výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov?
S výsevom koreňovej zeleniny do hrobčekov je najlepšie začať na jar, keď je pôda už dostatočne prehriata, teda od konca marca do polovice apríla – v závislosti od oblasti. V chladnejších častiach Slovenska sa výsev môže posunúť aj na koniec apríla.
Nezabudnite na správne rozostupy – hoci sa môže zdať, že jemné semienka nič nepotrebujú, neskôr budú rastliny potrebovať priestor. Riedky výsev vám ušetrí prácu s neskorším pretrhávaním.
Malý trik na záver: Pomocníci do riadkov
Ak si chcete uľahčiť starostlivosť o porast, môžete medzi riadky hrobčekov vysiať rýchlorastúce rastliny ako reďkovku alebo šalát, ktoré v prvých týždňoch zatienia pôdu a znížia výpar vody. Kým koreňová zelenina poriadne vyrastie, tieto rýchle plodiny už budete mať pozberané.
Hrobčeky, ktoré stoja za námahu
Výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov je možno o niečo náročnejší na prípravu, no výsledky stoja za to. Ak túžite po rovných, zdravých a chutných koreňoch, zabudnite na výsev do tvrdej zeme. Vyskúšajte túto starú, no osvedčenú metódu.
Ak sa vám článok páčil a radi pestujete, sledujte nás aj naďalej. V ďalšej časti sa pozrieme na chyby, ktoré robíme pri pestovaní cesnaku – a ako sa im vyhnúť.