Prečo konzumovať cuketu: Výhody pre vaše zdravie

Prečo konzumovať cuketu: Výhody pre vaše zdravie Zdroj foto: Depositphotos

Objavte dôvody, prečo konzumovať cuketu. Alebo si ich aspoň pripomeňte. Oplatí sa vedieť. 

Cuketa, známa aj ako zelená tekvica, je obľúbenou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete. Nielenže je všestranná a ľahko sa pridáva do rôznych jedál, ale tiež ponúka množstvo zdravotných výhod. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo konzumovať cuketu a aké benefity pre vaše telo prináša.

Nízky obsah kalórií

Jeden z hlavných dôvodov, prečo je cuketa obľúbenou súčasťou diétnych jedál, je jej nízky obsah kalórií. Okrem toho má vysoký podiel vody, zasýti  a obsahuje vlákninu, čo z nej robí ideálnu zeleninu pre tých, ktorí hľadajú zdravý spôsob, ako schudnúť.

Bohatá na vitamíny a minerály

Cuketa je skvostom, pokiaľ ide o energiu. Je bohatá na minerály, ako je draslík, fosfor, železo, horčík, vápnik, selén, mangán a  na vitamíny skupiny B a tiež A, C, K a E. Tieto vitamíny a minerály sú kľúčové pre množstvo funkcií v našom tele, vrátane podpory imunitného systému a zdravých kostí.

Pestujeme ginko, strom na dlhú pamäť i zdravie

Podporuje trávenie

Dávate prednosť zdravému tráveniu? Cuketa je bohatá na vodu a vlákninu, zlepšuje pohyblivosť čriev, čo môže podporiť zdravý tráviaci systém a zabrániť zápche.

Obsahuje antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele a môžu ovplyvniť riziko vzniku chronických ochorení, ako je rakovina, cukrovka a ďalšie.

Podporuje zdravie srdca

Vďaka obsahu draslíka a vlákniny môže konzumácia cukrovky prispievať k udržaniu zdravého krvného tlaku a redukovať riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Zlepšuje energiu

Cuketa pomáha zlepšovať náš metabolizmus cukrov, čím sa získava energia. Znižuje sa tak únava, zlepšuje nálada a zlepšujú sa aj naše kognitívne schopnosti

Cuketa pre zdravý zrak

Vďaka vysokému obsahu vitamínu A má táto zelenina pozitívne účinky i na náš zrak. Pomôcť zlepšiť zdravie našich očí pomáhajú aj látky zeaxantín a luteín. Ak nás trápia unavené a opuchnuté oči, pomôcť môžu práve dva plátky cukety, ktoré priložíme na zavreté oči.