Prečo pestovať gaultheriu?

Prečo pestovať Gaultheriu Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že gaultheriu môžete využiť aj ako korenie vo vašej kuchyni? Máme pre vás aj ďalšie dôvody, prečo pestovať gaultheriu.

Pestovanie gaultherie je užitočné nielen pre jej zvláštnu chuť pripomínajúcu exotické korenie, ale aj jej dekoratívny efekt cez zimné obdobie.

Prečo pestovať gaultheriu?

Táto malá rastlinka pripomína tvarom malú červenú konvalinku.  Gaultheria procumbens má zaujímavý názov ako rastlina používaná na hodinách čarov z Harryho Potttera. Ide o skutočne zaujímavý typ rastliny, ktorá má jedinečnú sladko-korenistú chuť pripomínajúcu kombináciu mäty a škorice. Niekedy sa rastlina pestovala ako druh bylinky a používala sa pri príprave jedál, ale komerčné umelé dochucovadlá ju neskôr nahradili, a tak zmizla zo zoznamu bežne používaných a dostupných bylín, ako sú estragón, bazalka, tymián či oregano. Stále tento kvet nájdeme rásť v hojných počtoch prevažne v Severnej Amerike, kde  v tienistých záhradách vytvára na pohľad príjemnú pôdnu pokrývku. Gaultheriu uvítame hlavne v zimných mesiacoch, keď je všetko pokryté snehom ale jasne červené bobuľky gaultherie nám vytvárajú príjemný kontrast a pripomína nám, že pod návalom snehu sa stále nachádza život.

Ako vypestovať aubrietu

Starostlivosť o gaultheriu

Rastlina nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Dobre sa jej darí aj bez nadmernej opatery. Postačí, ak gaultherii zabezpečíte dobrú priepustnosť pôdy. Bylinka patrí do rodiny vresovcov, čo znamená, že obľubuje veľmi kyslé prostredie. Nepotrebuje ani určitý druh pôdy bohatý na živiny. Najčastejšie tieto rastliny nájdeme rásť v tienistých lesoch, kde sa plazia a vytvárajú husté krovie medzi ďalšou vegetáciou, ktorá zbožňuje kyslé prostredie ako napríklad vavríny a rododendrony.

Prečo pestovať gaultheriu
Zdroj foto: Pixabay

Kyslosť pôdy

Gaultherii sa najlepšie darí v kyslom prostredí. Ak sa rozhodnete pestovať tento druh rastliny, otestujte si pH vašej pôdy. Ak máte pH vyššie ako 6,5, je potrebné ho znížiť napríklad rašelinou, ktorá býva tiež výborným pomocníkom aj pri problémoch s priepustnosťou pôdy.

Aké svetlo gaultheria potrebuje

Pri svetle v prípade gaultherie platí pravidlo: koľko slnka, toľko vody. Keďže gaultheria vyžaduje vlhkosť, ale zároveň aj slnečné lúče pre bohatú tvorbu kvetov, je potrebné zabezpečiť oba kvocienty rovnakým dielom. To znamená, že čím viac slnečného žiarenia dostane, tým viac vlhkosti bude gaultheria vyžadovať. Ak gaultheriu pestujete vonku a zrážok cez týždeň nepribúda, minimálne raz do týždňa ju nezabudnite zavlažiť.