Prečo telo potrebuje vitamín B-12

Prečo je pre telo dôležitý vitamín B-12 Zdroj foto: Pixabay

Vitamín B-12 je potrebný pre tvorbu červených krviniek a zabezpečuje ich správnu funkciu.

Viete, prečo telo potrebuje vitamín B-12 a prečo je pre náš organizmus nenahraditeľný? Mnoho ľudí sa rozhodne s príchodom jari žiť zdravšie, viac sa hýbať alebo pozmení niektoré svoje doterajšie zvyky. Iní dokonca zmenia svoju stravu na základe osobného rozhodnutia a stanú sa vegetariánmi či vegánmi. V každom prípade, pri prechode na inú stravu si potrebuje organizmus zvyknúť. Nesmiete však zabudnúť na dôležité vitamíny, bez ktorých telo nedokáže správne fungovať. Jedným z nich je B-12, ktorý je potrebný pre tvorbu červených krviniek a zabezpečuje ich správnu funkciu.

Účinky vitamínu B-12

Napomáha pri správnom fungovaní nervového systému. Kobalamin (vitamín B12), pomáha zlepšiť pamäť a schopnosť koncentrácie. Je výborným pomocníkom pri znížení rizika ochorenia na srdcové choroby. Vitamín sa podieľa na syntéze DNA a ATP (adenosintrifosfát). ATP je látka, ktorú telo využíva ako hnací motor na väčšinu biochemických procesov závislých na energii.

prečo je dôležitý vitamín B-12
Zdroj foto: Pixabay

Kde nájdeme vitamín B-12

Vitamín B12 nájdeme prevažne v živočíšnych potravinách. To znamená v rôznych druhoch mäsa ako napríklad tieto: hovädzie, teľacie, bravčové a kuracie, ale aj v zajačom mäse a teľacích ľadvinách. Ďalej sa vyskytuje hlavne v rybacom mäse a konkrétne v rybách, ako je losos, sleď, makrela alebo pstruh. Vegetariáni ho môžu nájsť aj vo vajíčkach, mlieku a mliečnych výrobkoch a zrejúcich syroch, a vegáni ho môžu nájsť v rastlinnej ríši, konkrétne v sladkovodnej riase menom chlorella alebo sladkovodnej sinici spirulina.

Zdravá pečeň: 6 tipov na potrebný jarný detox

Nedostatok vitamínu B-12

Keďže vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, vďaka jeho nedostatku dochádza k presnému opaku, ich zníženiu a tzv. anémii. Ak trpíte chudokrvnosťou, spozorujete na sebe alebo na niekom vo svojom okolí tieto príznaky: bledosť, únava až letargia, znížený výkon, zhoršená koordinácia, dýchavičnosť, triaška a zrýchlená srdečná frekvencia. U starších ľudí sa môžu vyskytovať tieto prejavy nedostatku vitamínu B12: vnútorný nepokoj, poruchy videnia, časté zmeny nálad, apatickosť a závraty. Pre ľudí so srdcovými ochoreniami je chudokrvnosť veľmi nebezpečná, pretože pri trvalom deficite kobalaminu môže dôjsť až k srdcovému kolapsu.