Prenádherná zornica, takto zvládnete jej pestovanie

Prenádherná zornica, takto zvládnete jej pestovanie Zdroj foto: Pixabay

Jedna z najkrajších cibuľnatých črepníkových rastlín- prenádherná zornica hybridná, môže byť ozdobou aj vášho domova. Stačí splniť niekoľko podmienok. 

Prenádherná zornica pochádza z Južnej Ameriky a u nás sa pestuje ako črepníková rastlina. Má mečovité, tmavozelené dlhé listy. Kvety sú umiestnené po 2 až 3 kusoch na dlhom stvole vyrastajúcom s cibule. Zornica je obľúbená najmä pre krásu svojich kvetov, ktoré kvitnú od decembra.

Ako pestovať zornicu hybridnú

Rozkvitnutú rastlinu postavíme na slnečné miesto s dostatkom tepla a výdatne ju polievame. Po odkvitnutí kvety odstránime, aby sa rastlina zbytočne nevysilila tvorbou semena. Stvol po istom čase zožltne a opadne. Rastlinu cez celé leto pestujeme na slnečnom mieste a výdatne polievame. Občas ju môžeme prihnojiť roztokom organického hnojiva, ktoré neobsahuje vápnik. Usilujeme sa, aby rastlina počas celého leta pomocou listov nazhromaždila čo najviac  výživných látok pre svoje budúce súkvetie, ktorého zárodok sa už v tom čase vyvíja.

Asi od polovice augusta prechádza rastlina do obdobia vegetačného pokoja, keď cibuľa musí riadne vyzrieť. Polievame ju menej. Keď listy postupne zaschnú, prestaneme rastlinu celkom polievať a uložíme ju na suché, poloteplé alebo teplé miesto. Asi po 2 mesiacoch cibuľu opatrne vyberieme, poškodené korene odstránime a dávame pozor, aby sa zdravé korene zachovali. Cibuľu očistíme od suchých šupín a ponecháme iba tenkú obalovú šupinu. Niekedy sa môžu vytvoriť dcérske cibule, ktoré je potrebné oddeliť. Tie sa môžu zasadiť do nového kvetináča.

Ibištek čínsky a jeho pestovanie: Takto vás obdarí kvetmi

Cibuľu zasadíme do črepníka tak, aby asi 1/3 vyčnievala nad povrch zeme. Veľkosť kvetináča volíme takú, aby medzi jeho hranou a cibuľou bola asi 2 cm medzera. Substrát dôkladne pritlačíme. Po zasadení kvetináč so zornicou umiestnime na teplom a svetlom mieste a začneme ju polievať najprv menej, neskôr výdatne.

Ako rozmnožovať zornicu

Ako bolo spomenuté vyššie, zornica sa dá rozmnožovať dcérskymi cibuľami, ktoré zasadíme asi do 8 cm črepníkov a ošetrujeme podobne ako materskú rastlinu. Takto vypestované rastliny kvitnú približne za 2 – 3 roky.