Prírodné repelenty, postupy, ako si ich vyrobiť doma

Prírodné repelenty, postupy, ako si ich vyrobiť doma Zdroj foto: Depositphotos

Komáre prirodzene odpudzuje kombinácia rôznych druhov vonných olejov. Aj preto sa prírodné repelenty dajú vyrobiť doma ľahko a to bez použitia agresívnych chemikálií.

Chemické repelenty proti hmyzu môžu byť ťažké nielen pre človeka, ale aj pre životné prostredie. Vyhnite sa neprirodzeným prísadám a urobte si vlastné repelenty proti komárom. Každý z nich používa prírodné éterické oleje a jedlé zložky, takže sú bezpečné na použitie pre dospelých aj deti.

Všetky zložky sú silne aromatické, aby udržali komáre od vás čo najďalej. Nie sú však cítiť synteticky. Ich zložky sa dajú ľahko nájsť v obchodoch, vďaka čomu sú repelenty cenovo výhodné a ľahko sa balia aj na táboráky a iné výlety do prírody. Vyskúšajte jednoduché recepty.

Choroby a škodcovia ohrozujúce kaktusy a sukulenty

Recepty na domáce prírodné repelenty

Levanduľovo-vanilkový sprej

Ak ste unavení z používania zapáchajúcich aerosólov, alebo sa obávate ich vplyvu na životné prostredie, tento postrek na komáre je vynikajúcou alternatívou. Príjemná vôňa levandule a vanilky je vlastne to, čo komáre odpudzuje. Začnite pridaním 15 kvapiek levanduľového oleja do prázdnej sprejovej fľaše. Pridajte tri fľaštičky vanilkového extraktu a šťavu z dvoch citrónov. Fľašu dolejte destilovanou vodou a veko utiahnite. Uzatvorenú fľašu pretrepte, aby ste obsah spolu zmiešali.

Prírodné repelenty, postupy, ako si ich vyrobiť doma
Zdroj foto: Depositphotos

Jablkovo-octový sprej

Ak chcete bylinkovejšiu arómu, skúste zmiešať jablčný ocot a klinčekový olej. Silné vône týchto dvoch prísad udržia komáre veľmi ďaleko. Obe ingrediencie sú ľahko dostupné. Pomocou lievika pridajte do prázdnej fľaše s rozprašovačom jednu šálku vody a šálku jablčného octu. Pridajte 20 kvapiek esenciálneho oleja z klinčekov, veko utiahnite a pretrepte.

Balzam z kokosového oleja a mäty

Kokosový olej rieši množstvo problémov, vrátane zbavenia sa komárov. Proces vytvorenia vlastného balzamu proti komárom je jednoduchý. Začnite pridaním štyroch polievkových lyžíc kokosového oleja do nádoby. Pridajte päť kvapiek mäty piepornej. Obe zložky spolu premiešajte, až kým nie sú hladké. Aplikujte voňavú zmes priamo na pokožku, aby ste od vás odradili všetok neželený hmyz.