Príznaky nedostatku vitamínu D, viete o nich?

Príznaky nedostatku vitamínu D, viete o nich? FOTO: Depositphotos

Vitamín, ktorý získavame zo slnka, je pre zdravie dôležitý. Ako však vieme, že ho potrebujeme doplniť aj inak? Príznaky nedostatku vitamínu D sa prejavujú mnohokrát nenápadným spôsobom. 

Niektorí ľudia sú vystavení riziku nedostatku vitamínu D viac ako ostatní. Napríklad u starších dospelých je toto riziko niekoľkokrát vyššie. Okrem seniorov do tejto skupiny patria aj ľudia po prekonaní infarktu. V minulom článku sme si hovorili, prečo práve jesenné a zimné mesiacu sú z hľadiska príjmu tejto cennej látky oveľa náročnejšie a z ktorých potravín sa dá získať. Dnes si povieme, ako sa prejavujú príznaky nedostatku vitamínu D.

Vitamín B12 je dôležitý: Prečo ho náš organizmus potrebuje?

Príznaky nedostatku vitamínu D, ktoré netreba prehliadať

Nedostatok vitamínu D je jedným z najčastejších nedostatkov živín. Ide vlastne o tichú „epidémiu“ a môže trvať niekoľko rokov alebo dokonca desaťročí, kedy táto skutočnosť vypláva na povrch.

Najznámejším príznakom nedostatku vitamínu D je rachitída, kostná choroba bežná u detí najmä v rozvojových krajinách. Výskyt rachitídy sa v západných krajinách podaril zmierniť aj pomocou obohatenia niektorých potravín o vitamín D. Nedostatok tohto vitamínu sa dosť často spája aj so vznikom osteoporózy, ktorá sa prejavuje zníženou minerálnou hustotou kostí a zvýšeným rizikom pádov a zlomenín u starších dospelých.

Viaceré štúdie navyše naznačujú, že ľudia s nízkymi hladinami vitamínu D majú oveľa vyššie riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky (typy 1 a 2), rakoviny, demencie a autoimunitných chorôb, ako je skleróza multiplex.

Benefity vitamínu D na naše zdravie

Tu sú niektoré potenciálne výhody vitamínu D:

  • Znižuje riziko osteoporózy. Vyššie dávky vitamínu D môžu pomôcť predchádzať vzniku osteoporózy, pádom, zlomeninám u starších ľudí.
  • Zlepšuje fyzický výkon. Vitamín D môže zvýšiť fyzickú silu v horných aj dolných končatinách.
  • Zmierňuje depresie. Podľa vedcov môže vitamín D zmierniť príznaky u ľudí s klinickou depresiou.
  • Je prevenciou rakoviny.  Podľa štúdie z roku 2009 sa v prípade respondentov znížilo riziko výskytu rakoviny pravidelným užívaním vitamínu D až o 60 %.
  • Znížené riziko cukrovky 1. typu. Jedna štúdia u dojčiat spájala 2 000 IU vitamínu D denne so 78% zníženým rizikom cukrovky 1. typu.
  • Vitamín D je účinnou prevenciou pred vznikom vírusových ochorení, vrátane COVID-19 a zohráva aj úlohu pri jeho liečbe.