Recept na mydlo z medovky, vyrobte voňavý darček

Recept na mydlo z medovky, vyrobte voňavý darček Zdroj foto: Depositphotos

Bylinky môžu mať v našej domácnosti rôzne využitie. Prinášame vám recept na mydlo z medovky, ktoré môže byť zároveň skvelým darčekom pod stromčekom.

Recept na mydlo z medovky

Mydlo sa môže vyrábať dvoma spôsobmi, a to za studena alebo za horúca.  Aký je medzi nimi rozdiel?
Mydlo za studena aj za horúca sa začína miešať rovnakým spôsobom. Jediný rozdiel je v tom, že mydlo robené podľa prvého spôsobu potrebuje 24 až 48 hodín na dokončenie procesu zmydelnenia (chemickej reakcie pri výrobe mydla). Mydlo vyrobené horúcim spôsobom sa zahrieva, zvyčajne v hrnci, čo urýchľuje počiatočný čas zmydelnenia. Potom potrebujú mydlá za studena aj za horúca dobu vytvrdzovania niekoľko týždňov, aby boli čo najlepšie!

Čo treba vedieť o lúhu

Lúh je vlastne hydroxid sodný. Ide o silnú žieravinu, preto treba byť pri práci s ňou veľmi opatrný a mydlo nevyrábať spolu s deťmi. V minulosti sa lúh tradične vyrábal z dreveného popola, dnes sa používa štandardizovaný výrobok.

V prípade, ak chcete do výroby mydla zapojiť aj deti, možno by ste mali kúpiť už hotový mydlový základ, ktorý len roztopíte a pridáte doň bylinky či esenciálne oleje a podobne.

Recept na domáci bylinkový sprej na hrdlo

Na mydlo z medovky budete potrebovať

620 ml kokosového oleja
800 ml olivového oleja
110 ml ricínového oleja
560 ml čaju z medovky
220 ml slnečnicového oleja
250 ml lúhu

Všetko spolu zmiešame. Neskôr treba pridať 1 až 2 polievkové lyžice esenciálneho oleja z citrónovej trávy. Listy čerstvej alebo sušenej medovky. Zmes potom nalejte do pripravených foriem a nechajte vytvrdnúť niekoľko týždňov.