Recepty na šťavy z ovocia, ktoré treba vyskúšať

ovocné šťavy Zdroj foto: Pixabay

Záhrada v júni prináša mnoho sladkého ovocia. Ak ho nestíhate spotrebovať, pripravte si chutné a zdravé šťavy. 

Sú výborné, chutné a navyše zdravé. Reč je rôznych ovocných šťavách, ktoré si dokážeme pripraviť aj doma. Prezradíme vám ako.

Jahodová šťava

3 kg jahôd, 1,8 kg kryštálového cukru, 1 liter vody

Postup

Zrelé jahody rýchlo premyjeme studenou vodou, zbavíme stopiek a dáme do smaltovanej nádoby. Vodu s cukrom prevaríme, necháme vychladnúť a nalejeme na jahody. Potom dáme na sporák, povaríme 2 minúty, zakryjeme a necháme stáť do druhého dňa v chladnej miestnosti. Na hrnček pripevníme šatku, nalejeme na ňu jahody a bez miešania necháme pomaly odkvapkať. Šťavu ešte chvíľu povaríme, pozberáme penu, ktorá sa vytvorila na povrchu, a horúcu šťavu nalejeme do ohriatych fliaš. Naplnené fľaše dobre uzavrieme, zabalíme do deky a necháme vychladnúť.

Malinová šťava

1 liter malinovej šťavy, 1 kg kryštálového cukru

Postup

Dobre zrelé maliny dáme do pohára a zaviažeme celofánom, ktorý predierkujeme. Pohár dáme na slnko a necháme kvasiť 9 dní. Potom šťavu prelisujeme a povaríme 10 minút. Pri varení zberáme penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Pridáme cukor, zamiešame, a keď sa cukor roztopí, povaríme ešte asi 5 minút. Hotovú šťavu hneď nalejeme do pripravených čistých fliaš a dobre uzavrieme.

Recept na mišpuľový kompót s octom

Višňová šťava

1 liter višňovej šťavy, 1 dl vody, 350 g kryštálového cukru

Postup

Umyté višne zbavíme kôstok, roztlačíme, zmiešame s polovicou rozdrvených kôstok a necháme cez noc stáť na chladnom mieste. Potom višne prelisujeme, zmiešame s vodou a cukrom, necháme 2 minúty povrieť a z povrchu pozberáme špinavú penu. Vychladnutú šťavu nalejeme do čistých fliaš, uzavrieme, poukladáme do hrnca s dierkovanou vložkou a sterilizujeme 15 minút pri teplote 90 °C. Vychladnuté vyberieme z hrnca a odložíme.