Rez a výsadba čučoriedok: Všetko, čo treba vedieť

Rez a výsadba čučoriedok: Všetko, čo treba vedieť Zdroj foto: Pixabay.com

Toto pre naše zdravie veľmi prospešné ovocie si našlo miesto v mnohých záhradkách. Aký je správny rez a výsadba čučoriedok? Máme pre vás niekoľko rád.

Čučoriedky patria medzi obľúbené a veľmi zdravé ovocie, a preto niektorí záhradkári ich pestujú na svojich záhonom. Ak ste sa rozhodli skúsiť to aj vy, v prvom rade musíte poznať nároky tejto rastliny najmä na pôdu. Väčšina záhrad má vápnitú zem, ktorá je pre toto bobuľové ovocie nevyhovujúca. Čučoriedky vyžadujú kyslú a dostatočne vlhkú pôdu.

A to nie je všetko. Keďže rodia na všetkých výhonoch (dlhých aj bočných), môžu sa úrodou vyčerpať do takej miery, že im už nezostane žiadna sila na tvorbu listov. Preto je dôležitá správna starostlivosť v prvých dvoch rokoch. Ak vôbec majú začať tvoriť výhonky, musíme im  na začiatku odstraňovať všetky púčiky.

Rez a výsadba čučoriedok

Sadenie čučoriedok je najvhodnejšie na jeseň. Najskôr si vyberieme vhodnú sadenicu, ktorú vložíme do veľkej jamy, na ktorej dno sme dali rašelinu alebo kompostovaciu kôru. Približne štvrtinu alebo pätinu rastliny necháme vyčnievať z pôdy. Sadenicu zakryjeme 10 – 15 cm vysokým mulčom z kôry. S príchodom jari odstránime všetky kvety, aby sa čučoriedka sústredila zo začiatku najmä na rast výhonkov.

Rez čučoriedok

Ani v prvom, ani v druhom roku čučoriedky nerežeme, iba odstraňujeme spomínané púčiky kvetov. Rastlinu zakvitnúť necháme až v treťom roku, kedy začneme aj s rezom. Na starších hlavných výhonkoch odstránime bočný obrast až do výšky kolien. Je vhodné skrátiť tiež veľmi rozkonárené vrcholce až na silné bočné výhonky. Silné letorasty ponecháme. Po reze rastie táto rastlina v porovnaní s inými ovocnými kríkmi pomalšie.