Rez ruží, praktické rady, ako na to

rez ruží Zdroj foto: Pixabay

Rezu ruží sa nemusíte vôbec báť. Je totiž pre kráľovné záhrad nevyhnutný.

Aj keď rez ruží je vhodné robiť v prvej polovici marca, i neskôr netreba zabudnúť na niekoľko zásad. Napríklad odstraňovať časti, ktoré zostanú po odkvitnutých kvetoch. Máme pre vás i zopár ďalších užitočných rád.

Ako rezať sadové ruže

Tento typ ruže treba v prvom rade presvetliť, a to tak, že odstránite trojročné a staršie výhonky tesne nad zemou. Ak neviete, o ktoré výhonky ide, od mladších sa odlišujú farbou (viac dohneda) a hrúbkou. Niekedy takéto konáriky ruže na konci zasychajú a odumierajú. Rez by nemal byť ani príliš ostrý, ani blízko, alebo vysoko nad púčikom.

V čom spočíva tajomstvo krásy orchideí?

Rez ruží vysadených na jeseň

Rez ruží sa líši aj v závislosti, o ako starý krík ide. Ruže, ktoré ste vysádzali len minulú jeseň, treba rezať nasledovne. Ponechajte len nepoškodené a živé výhonky. Zbavte sa tých, ktoré cez zimu odumreli. Posledný púčik na konci výhonku by mal pod krátkym čapíkom smerovať von z koruny rastliny.

rez ruží
Zdroj foto: Pixabay

Ako rezať popínavé ruže

Popínavé ruže sa režú podobne ako sadové. Rozdiel je v tom, že zvisle vyrastajúce minuloročné výhonky by ste mali priviazať k opore pod asi štyridsaťpäť stupňovým sklonom. Podporíte tým silnejší rast kvitnúcich výhonkov. Tento rez robíte, ak vám zostane dostatok jednoročných konárikov. Ak však tieto výhonky vymrzli, môžete ponechať i silnejšie dvojročné. Pri tomto type ruží opatrne s hnojením dusíkom. Môže sa stať, že ruže v zime sú náchylnejšie na vymrznutie.

Ako rezať čajohybridy

Rez je podobný ako v prípade sadových či popínavých ruží, a to na vonkajší púčik. Tiež sa odstraňujú staršie alebo zamrznuté časti rastliny. Zvyšné skráťte na cca 20 cm. Treba dať preč aj divé výhonky, ktoré vyrastajú z koreňov. Ide o tenšie drevo, ktoré má zvyčajne viac ostňov. Avšak divé výhonky nemôžete zrezať, lebo tým im dáte silu. Takéto časti rastliny treba vytrhnúť, a to tak, že zem odhrniete až po miesto vyrastania a od koreňa ich odstránite.