Šípky: Spoznajte skvelé benefity tejto rastliny

Šípky: Spoznajte skvelé benefity tejto rastliny Zdroj foto: Depositphotos

Ak hľadáte jednoduchý a chutný spôsob, ako získať svoju dennú dávku vitamínu C spolu s dostatkom antioxidantov, nehľadajte nič iné ako šípky! Výhody šípok sú bohaté – tu je príklad, ako ich pestovať a tešiť sa z nich.

Šípky sú známe najmä pre vysoké hladiny vitamínu C. V skutočnosti obsahujú o 50% viac vitamínu C ako citróny! Tento vitamín  je nevyhnutný pre náš imunitný systém a môže pomôcť nášmu telu stimulovať produkciu bielych krviniek.

Protizápalové vlastnosti

Ak trpíte autoimunitným ochorením, pridanie týchto červených púčikov do vašej dennej stravy môže pomôcť znížiť bolesť. Nedávna štúdia ukázala, že 65% účastníkov s osteoartrózou pociťovalo zníženie bolesti a zápalových procesov.

Šípky: Spoznajte skvelé benefity tejto rastliny
Zdroj foto: Depositphotos

Vysoký obsah antioxidantov

Aj keď si vaše telo produkuje antioxidanty samo, zmeny v strave a nárast stresu môže spôsobiť, že táto produkcia môže výrazne klesnúť. Ukázalo sa, že antioxidanty pomáhajú znižovať potenciál chronických ochorení u zdravých ľudí, čo znamená, že sa dá zmierniť riziko vzniku chorôb, ako je cukrovka typu 2 alebo srdcovocievne choroby.

Očkovanie ovocných stromov je ľahké, zistite ako na to

Iné benefity

Šípky  tiež posilňujú kapiláry, regulujú krvný obeh a zmierňujú problémy s prerezávaním zúbkov u dojčiat. Plody divokej ruže pomáhajú pri ochoreniach, ako je:

  • artritída
  • ochorenia srdca
  • cukrovka
  • menštruačné kŕče
  • kŕčové žily
  • podráždenie močového mechúra alebo zápaly močových ciest

Ako pestovať šípky

Ak si pestujete tieto zdravé plody vo vlastnej záhrade, nepoužívajte žiadne chemické postreky ani pesticídy. Uistite sa, že pestujete prírodné, organické ruže na jedlé účely.

Po odkvitnutí ruže nestrihajte ani neorezávajte. Na jeseň sa na miestach, kde boli kvety, vytvoria šípky. Spoznáte ich podľa výrazne červenej farby. Vtedy ich môžete začať zbierať.