Zazimovanie skalničiek nie je žiadna veda. Prezradíme vám, ako skalničky účinne chrániť pred snehom, mrazom a vlhkom, ktoré so sebou zima prináša.
Ochrana lístím určite nie!
Mnohé trvalky a cibuľoviny sú pred zimou výborne chránené opadaným lístím. Pre skalničky a suchomilné rastliny by však tento spôsob ochrany znamenal skazu. Potrebujú ochranu pred nástrahami zimy iného druhu a v nasledujúcich riadkoch vám prezradíme akú.
Skalka je zvyčajne tvorená jemnými drobnými rastlinkami, ktoré najčastejšie majú vysokohorský pôvod. Sú adaptované na úplne iné podmienky a zimy v tunajších končinách preto neznášajú práve najlepšie.
Žiadne lístie! Pravidlo číslo jedna, čo sa týka správneho zazimovania skalničiek. Mnohé z nich pod pokrývkou z opadaného lístia odumrú. Ohrozené sú najmä stálozelené skalničky, ktorým sa predčasne ukončí vegetácia.
Vo všeobecnosti pod opadaným lístím vznikajú priam ideálne podmienky pre vznik rôznych hubových ochorení a škodcov. Pod pokrývkou z lístia chýba vzduch, udržiava sa tam vyššia teplota a vlhkosť. Podmienky celkom nevhodné pre skalničky.
Lístie sa neskôr rozkladá a hnije, to je pre skalničky doslova katastrofa, pretože tiež často zhnijú. Odporúčame preto starostlivo všetko opadané lístie zo skalky pohrabať či pozbierať. To isté sa vzťahuje pre štrkové záhony so suchomilnými trvalkami a bylinkami.
Vhodné spôsoby zazimovania skalničiek
Niektoré druhy skalničiek, ako napríklad levízie, horce či kaktusy je potrebné dôsledne chrániť po celú zimu aj pred snehom. Vhodné sú tabuľky skla podložené kameňom. Pred mrazmi výborne ochránia skalničky vetvičky smreku šikmo zapichané alebo položené v jednej vrstve.
Druhom skalničiek ako napríklad dryádky, niektoré rozchodníky či okrasné trávy odborníci odporúčajú vytvoriť kryty z polystyrénových bedničiek, ktoré sú ideálnou ochranou pred vlhkosťou, prípadne pred vodou z roztápajúceho sa snehu.