Skutočné využitie kávovej usadeniny v záhrade

skutočné využitie mletej kávy vo vašej záhrade Zdroj foto: Pixabay

Okolo kávovej usadeniny a jej blahodarných účinkoch na pestované rastliny panuje veľa mýtov. Spoznajte skutočné využitie mletej kávy vo vašej záhrade.

Aké je skutočné využitie mletej kávy pri pestovaní rastlín? Predstavuje naozaj zázračný produkt, ktorý urýchli ich rast? V minulom článku sme si povedali, že môže byť vhodným doplnkom vášho kompostu. Tu sú ďalšie možnosti jej ďalšieho použitia.

Aká je pravda o používaní mletej kávy vo vašej záhrade?

Mletá káva ako náhrada rašeliny

Rašelinu pridávajú pestovatelia do pôdy najmä kvôli tomu, aby zem prevzdušnili a zvýšili jej kyslé pH. Niektorí odporúčajú namiesto rašeliny použiť kávovú usadeninu. Avšak pred pridaním do pôdy je ju potrebné kompostovať. Potom takéto použitie mletej kávy vo vašej záhrade má zmysel. Usadenina pomáha zlepšovať zloženie a štruktúru pôdy tým, že ju prevzdušní. Tiež celkom dobre zadržiava vlhkosť. Ak teda chcete ako náhradu rašeliny použiť kávovú usadeninu, pokojne to urobte, ale musíte ju najskôr predtým kompostovať.

Kávová usadenina ako mulč

Kávová usadenina sa často používa v záhradkách ako mulčovací materiál. No nemusí to byť až tak dobrý nápad. Niektoré štúdie ukazujú, že pri použití čerstvej kávovej usadeniny v záhrade nie je dokázaný žiadny podstatný negatívny vplyv na rastliny. Avšak jej použitie nemá ani veľa výhod.

Prečo používať kávovú usadeninu ako nástielku? Zadržiava v pôde vlhkosť a môžete tak vhodným spôsobom recyklovať materiál, ktorý inak vyhodíte. Ak pijete kávu každý deň, môžete ju do záhrady nasypať na zeminu bez predchádzajúceho kompostovania. Ďalšie štúdie však ukazujú, že priama aplikácia sedimentu použitej kávy zvyšuje zadržiavanie vody a zabraňuje rastu buriny, ale tiež znižuje rýchlosť rastu rastlín. Preto lepšou voľbou je použiť kávovú usadeniu už kompostovanú.

Mletá káva ako prostriedok na odlákanie škodcov

Každý vo svojej záhrade pravdepodobne bojuje s rôznymi škodcami. Od prešibaných veveričiek, slimákov až po hladné húsenice, ktoré si radi pochutnajú najmä na listovej zelenine. Určite ste už počuli, že mletá káva sa dá použiť na odstrašenie slimákov. No je to naozaj tak? Existuje len málo vedeckých dôkazov, ktoré by dokazovali, že kávová usadenina je na tento účel užitočná. Kofeín môže byť, bohužiaľ, tiež škodlivý pre vaše rastliny.

Kávové usadeniny pre boj s chorobami

Vyskytli sa vo vašej záhrade plesňové choroby? Existuje mýtus, že posypanie čerstvej kávy pomôže zabiť huby. Na tento účel je naozaj vhodnejšie použiť čerstvú mletú kávu ako tú použitú, pretože je kyslejšia. V prípade, ak chcete vyskúšať túto metódu, pokúste sa čerstvú mletú kávu použiť na konci sezóny a nie počas nej, aby nedošlo k poškodeniu rastlín.