Ideálne rastliny do kancelárie, kde je slabé svetlo a nízke nároky

Ideálne rastliny do kancelárie: Žena pracujúca pri počítači s hrnčekom v ruke a izbovou rastlinou na pracovnom stole. Izbové rastliny – Pohodlie a produktivita v kancelárii. Zdroj foto: Depositphotos

Predstavujeme vám ideálne rastliny do kancelárie, ktoré oživia vaše pracovisko, zlepšia vzduch a tiež pomôžu navodiť príjemnejšiu atmosféru.

Kancelária je miesto, kde trávime veľa času. Často sa stáva naším druhým domovom, kde chceme vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá nám pomôže zvládnuť každodenné povinnosti a stres. Jedným z najlepších spôsobov, ako si vylepšiť pracovné prostredie, je obklopiť sa zeleňou. Rastliny nielenže vnesú do miestnosti život, ale aj zlepšia kvalitu vzduchu aniež prinesú pocit pohody. Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla alebo času na častú starostlivosť, existujú ideálne rastliny do kancelárie, ktoré dokážu prosperovať aj v týchto podmienkach. Poďme si ich predstaviť.

Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Svokrin jazyk je jedna z najodolnejších izbových rastlín a zároveň patrí medzi najlepšie rastliny do kancelárie. Jej dlhé, pevné listy sú nielen štýlové, ale dokážu tiež efektívne filtrovať vzduch. Sansevieria absorbuje toxíny, ako sú formaldehyd a benzén, čo z nej robí skvelý čistič vzduchu.

Starostlivosť:

Svetlo: Svokrin jazyk môžete umiestniť do miestnosti s minimálnym osvetlením, ale dobre sa jej darí aj na slnečnom mieste.
Polievanie: Táto rastlina je veľmi nenáročná na vodu. Stačí ju polievať raz za dva až tri týždne, najmä ak máte suché prostredie.
Pôda: Použite priepustnú pôdu, aby nedochádzalo k premokreniu. Sansevieria je citlivá na preliatie, preto sa uistite, že pôda medzi zalievaním dostatočne vyschla.

Izbové rastliny do kancelárie, Šťastný bambus v sklenenej váze s kamienkami na kancelárskom stole.
Šťastný bambus: Prírodný doplnok pre váš pracovný priestor. Zdroj foto: Depositphotos

Šťastný bambus (Dracaena sanderiana)

Medzi ideálne rastliny do kancelárie patrí aj šťastný bambus, ktorý je symbolom prosperity a šťastia. Potrebuje minimálnu starostlivosť. Často sa pestuje v skle alebo dekoratívnej váze s kamienkami, takže okrem vody nepotrebuje nič iné.

Starostlivosť:

Svetlo: Šťastnému bambusu sa darí v priamom svetle, preto ho môžete umiestniť na okno v kancelárii.
Polievanie: Bambus sa často pestuje vo vode, ktorú stačí meniť raz za dva týždne. Do vody pridajte niekoľko kamienok, ktoré podporujú jeho stabilitu.
Hnojenie: Môžete pridať kvapku tekutého hnojiva do vody každých pár mesiacov pre zdravší rast.

Izbová rastlina pothos v bielom kvetináči na svetlom pozadí.
Pothos – Nenáročná rastlina pre kancelárie s nízkym osvetlením. Zdroj foto: Depositphotos

Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)

Potosovec býva obľúbenou popínavou rastlinou, ktorá je nenáročná na pestovanie. Má lesklé listy v rôznych odtieňoch zelenej, žltej a bielej farby, ktoré krásne kontrastujú s pracovným priestorom. Potosovec je tiež známy svojou schopnosťou čistiť vzduch a odstraňovať škodlivé látky.

Starostlivosť:

Svetlo: Darí sa mu na nepriamom svetle, ale znesie aj slabšie osvetlenie. Môžete ho umiestniť na poličku alebo na vyvýšené miesto, pričom jeho listy budú padať ako dekoratívna záclona.
Polievanie: Polievajte raz týždenne, pričom treba sledovať, aby sa pôda úplne nevysušila. Potosovec dokáže tolerovať občasné zanedbanie, takže ho nezničí ani vynechanie polievania.
Strihanie: Ak rastlina rastie príliš rýchlo, môžete ju pravidelne pristrihnúť, aby udržala kompaktný tvar.

Príjemné pracovné prostredie vďaka izbovým rastlinám
Zamiokulkas pôsobí luxusne a nevadí mu ani nedostatok svetla. Zdroj foto: Depositphotos

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas je známy svojou odolnosťou a luxusným vzhľadom. Má tmavozelené, lesklé listy, ktoré dodávajú eleganciu do každého priestoru. Zamiokulkas býva ideálny kvet pre zaneprázdnených ľudí alebo miesta so slabým svetlom, pretože prežije aj pri minimálnej starostlivosti. Pozor však, je to toxický pre domáce zvieratá.

Starostlivosť:

Svetlo: Táto rastlina znesie minimálne osvetlenie, hoci najlepšie sa jej darí na nepriamom svetle.
Polievanie: Zamioculcas potrebuje len málo vody, preto ho polievajte len raz za mesiac. Je dôležité nepreliať ho, pretože jeho korene sú náchylné na hnilobu.
Pôda: Použite priepustnú pôdu a vyhnite sa ťažkým pôdnym zmesiam. Zamiokulkas má rád, keď pôda medzi polievaním úplne vyschne.

Zebra haworthia - patrí medzi ideálne rastliny do kancelárie.
Zebra haworthia patrí medzi zaujímavé rastliny, ktoré sú vhodné do kancelárie. Zdroj foto: Depositphotos

Sukulenty (napr. Zebra haworthia, Echeveria, Aloe)

Sukulenty sú ideálne pre kancelárie, kde je slnečný parapet. Tieto rastliny sú veľmi odolné, vyžadujú málo vody a ich zaujímavé tvary a farby dodávajú priestoru šmrnc. Sú skvelými rastlinami pre ľudí, ktorí nemajú čas na častú starostlivosť. Dokážu prežiť aj v náročných podmienkach.

Starostlivosť:

Svetlo: Sukulenty milujú priame svetlo, takže ak máte slnečný parapet, je to pre ne ideálny priestor.
Polievanie: Sukulenty sú citlivé na prelievanie. Zalievať ich stačí raz za dva až tri týždne, keď je pôda úplne suchá. V zimných mesiacoch frekvenciu polievania znížte.
Pôda: Použite pôdu na kaktusy alebo sukulenty, ktorá je dobre priepustná, aby nedošlo k premokreniu.

Prečo sú rastliny do kancelárie dobrým nápadom?

Viaceré štúdie dokazujú, že prítomnosť rastlín v pracovnom prostredí má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie a pohodu zamestnancov. Rastliny znižujú stres a dokonca môžu pomôcť zlepšiť náladu. Navyše prispievajú k lepšej kvalite vzduchu tým, že absorbujú škodlivé látky a uvoľňujú kyslík.

Tipy na starostlivosť o kancelárske rastliny

Aj keď sú uvedené rastliny veľmi nenáročné, existujú všeobecné pravidlá, ktoré vám pomôžu udržať ich zdravé:

Pravidelné otáčanie: Ak majú rastliny prístup k svetlu len z jednej strany, každých pár dní ich pootočte, aby sa svetlo rovnomerne rozložilo.

Čistenie listov: Prach na listoch môže blokovať svetlo. Raz za mesiac treba jemne očistiť listy vlhkou handričkou.

Zalievanie podľa potreby: Nie všetky rastliny potrebujú rovnaké množstvo vody. Radšej ich polievajte menej často a sledujte, kedy pôda vyschne.

Občasné hnojenie: Hoci tieto nenáročné rastliny nevyžadujú časté hnojenie, každých pár mesiacov im môžete dopriať kvapku tekutého hnojiva pre izbové rastliny.