Solitér vo vašej záhrade. Čo treba dodržať

solitéry do vašej záhrady Zdroj foto: Depositphotos

Solitér môže mať viacero podôb. Môže to byť samostatné stojací strom či krík alebo nábytok. Aby však zapadol na váš pozemok, musí ladiť s okolím.

Solitér na akomkoľvek pozemku upúta svojou odlišnosťou, preto môže mať viacero podôb. Môže to byť samostatne stojaci listnatý alebo ihličnatý strom, zaujímavo farebný krík či rastlina, ktorá vyniká. Najdôležitejšou úlohou takejto rastliny v rámci správneho kompozičného plánovania je vytvoriť kontrast a zároveň ladiť s okolím. Solitéry dokážu dať vašej záhrade punc originality, treba však vedieť, kde ich umiestniť a aký druh zvoliť.

Sadíme vysoké dreviny. Na toto treba myslieť
Škumpa vlasatá
Škumpa vlasatá, zdroj foto: Depositphotos
javor jaseňolistý
Javor jaseňolistý, zdroj foto: Depositphotos

Aby solitéry vo vašej záhrade vynikli

Pri výbere solitéra ešte pred výsadbou záhrady, si treba zistiť a dodržať všetky podmienky pre správny rast takejto rastliny, aby vám vydržala po mnoho rokov. Mali by ste tiež zvážiť umiestnenie a dopriať mu dostatok miesta, aby ho okolie nezbavovalo živín, slnečných lúčov a vlahy. Pri návrhu sa treba pohrať s kontrastom a hĺbkou záhrady. Napríklad ak pozadie tvoria listnaté dreviny, solitérom môže byť ihličnatý strom a naopak. Jeho veľkosť by mala závisieť od veľkosti a možností vášho pozemku.

judášovec kanadský
Judášovec kanadský, foto: Depositphotos

Vhodné miesto pre vaše solitéry

Solitéry môžu byť užitočné pri pergolách či altánkoch, no najlepšie vyniknú samostatne stojace v trávniku alebo ako kostra záhonov. Záleží však i od typu vašej záhrady. Moderné záhrady ich využívajú v pravidelných líniách či geometrických tvaroch. Ak máte vidiecku záhradu, budú v nej vynikať napríklad okrasné slivky, čerešne alebo jablone. Tieto solitéry vám okrem krásy budú prinášať i ovocie. Ak chcete mať takýto strom v pozadí záhrady, zvoľte odrody s tmavšími listami, v strede môžu vyniknúť farebne rozmanitejšie druhy a na okrajoch rôzne odtiene zelenej.

Solitér do vašej záhrady
Okrasná čerešňa, zdroj foto: Depositphotos

Solitérne dreviny do vašej záhrady

Previsnutá koruna – moruša biela, vŕba rakytová

Guľatá koruna – javor poľný, javor mliečny, brest hrabolistý, ambrovník styraxový

Okresné kvetmi – okrasná čerešňa, magnólia, jaseňovec metlinatý

Kužeľovitá koruna – hruška Calleryova

vŕba
Vŕba, zdroj foto: Depositphotos

Okrasné listami – judášovec kanadský, škumpa vlasatá, javor jaseňolistý

Vhodné kríky aj do malých záhrad: drieň, cypruštek