Categories: Dom a chata

Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú?

Sú rôzne, kučeravé, bezchvosté, bez srsti či nezvyčajného vzhľadu. Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek, ktoré stoja tisíce eur a ich chov si môže dovoliť len málokto.

Mačiatka vzácnych plemien stoja tisíce, žijú v domoch celebrít, ich chov je výnosný biznis ale zároveň i raj pre podvodníkov. Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek.

Toto sú najvhodnejšie plemená mačiek pre deti

Bengálska mačka

Mačka v leopardej koži? Aj také plemeno existuje. V 70. rokoch minulého storočia sa na Washingtonskej univerzite uskutočnil lekársky výskum, počas ktorého sa vedci snažili pochopiť, prečo divoké mačky nemajú rakovinu krvi a domáce mačky majú naopak gén zvyšujúci riziko vzniku leukémie. Výsledkom však bolo experimentálne plemeno, ktoré pozostávalo z potomkov divokej juhoamerickej leopardej mačky Geoffroy, dnes už takmer vyhubených kvôli krásnej srsti. Zaujímavé fľaky pripomínajúce leopardiu srsť sú rôzne, pretože počas šľachtenia sa zamiešali odtiene najrôznejších plemien, ale charakteristickým znakom bude vždy zložitý vzor: škvrny, bodky, rozety na tele a pruhy na labkách a chvoste.

LaPerm, zdroj foto: Depositphotos

LaPerm

Ak máte negatívne asociácie so slovom „mutácia“, pozrite sa na túto očarujúcu mačku s kučeravou srsťou. Jedno z mačiatok obyčajnej mačky sa narodilo holohlavé, no po pár týždňoch získalo srsť pripomínajúcu „ovčie rúno“. Na majiteľku, Američanku Lindu Koelovú, tak táto mutácia zapôsobila, že sa rozhodla upevniť svoj „úspech“ a pustila sa do chovu. Stalo sa to v roku 1982. O 10 rokov neskôr bolo na medzinárodnej úrovni uznané nové plemeno kučeravých mačiek, ktoré sa zaraďuje medzi vzácne.

Singapurská mačka, zdroj foto: Depositphotos

Singapurská mačka

Mačiatka tohto plemena majú dnes hodnotu tisícok dolárov, no vo svojej historickej domovine žili v stokách a otrasných podmienkach až do chvíle, keď sa miestne úrady rozhodli zrekonštruovať mestskú kanalizáciu. Mačkám, ktoré neboli považované za vzácne ani krásne, hrozilo ich vyhubenie. Veľká časť populácie aj skutočne uhynula. V roku 1975 však pricestoval do Singapuru americký turista ( a ako sa neskôr ukázalo zároveň špión), ktorý poslal štyri singapurské mačky do Spojených štátov. O rok neskôr sa zástupcovia tohto plemena už zúčastnili výstav.

Drobné samice singapurskej mačky vážia do dvoch kilogramov a samce do troch kilogramov, odborníkov zaujali gráciou, veľkými ušami, mandľovými šikmými očami a zaujímavým sfarbením srsti.

 

Nely 3010

Recent Posts

Nátržník krovitý: Kvetinová krása so spektrom farieb

Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…

17 hodín ago

Záhrada po zime: Čo urobiť s rastlinami, aby sa prebudili v plnej sile? Tieto kroky nevynechajte

Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…

2 dni ago

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

3 dni ago

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…

4 dni ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

5 dní ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

6 dní ago