Správny zber a sušenie kvetov či byliniek z vašej záhrady

Správny zber a sušenie kvetov či byliniek z vašej záhrady Zdroj foto: Depositphotos

Aký je správny zber a sušenie kvetov? Takto si zachovajú svoju krásu čo najdlhšie.

Naučte sa jednoducho zbierať a sušiť kvety a bylinky z vašej záhrady. Súčasťou je aj zoznam najvhodnejších kvetov a bylín na sušenie spolu s nápadmi na ich použitie!

Správny zber a sušenie kvetov

Ideálny čas na zber čerstvých kvetov a byliniek z vašej záhrady je slnečný deň, po odparení rannej rosy, no ešte pred poludňajším slnkom.

Toto načasovanie však nie vždy vyjde, takže je v poriadku zbierať aj počas dňa. Vyberte kvety a listy, ktoré nie sú zvädnuté a nemajú hnedé škvrny alebo nie sú poškodené hmyzom.

Správny zber a sušenie kvetov či byliniek z vašej záhrady
Zdroj foto: Depositphotos

Sušenie kvetov jednoduchým spôsobom

Po nazbieraní kvetov ich treba hneď spracovať. Ak nemôžete, kvetiny zabaľte do navlhčenej utierky a vložte ich do chladničky.

Niektoré kvety, ako je púpava, harmanček, nechtík a levanduľa, sa dajú sušiť celé. Okvetné lístky väčších kvetov, ako sú ruže a cezmíny, treba pred sušením oddeliť od hlávky kvetu. Výnimkou je, ak sušíte malé púčiky ruží. Dajú sa sušiť aj celé, stačí ich párkrát denne obrátiť, aby jedna strana nevyschla rovnejšie ako druhá.

Zhluky kvetov, ako sú bazové kvety a orgován, sušte stonkou hore, aby si kvet zachoval svoj tvar. Listom, ktoré sa zhlukujú, ako napríklad medovka a mäta, je často najlepšie, ak každý list pred sušením oddelíte.

Kvety a bylinky rozložte v jednej vrstve na čistú utierku alebo niekoľko papierových utierok. Je v poriadku, ak sa jeden alebo dva okvetné lístky prekrývajú, ale vyhnite sa hromadeniu rastlín na seba, inak začnú hniť. Vhodné miesto na sušenie bylín, je miesto, kde je dobrá cirkulácia vzduchu. Pre čo najdlhšiu trvanlivosť uchovávajte sušené bylinky a kvety mimo priameho slnečného žiarenia a na nevlhkom mieste.

Sušenie sliviek bez sušičky, takto budú chutné

Odporúčané kvety a bylinky na zber a sušenie

Nechtík – Tieto slnečné kvety sú nabité silnými hojivými, protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami na pokožku, no sú dostatočne jemné na to, aby ich väčšina ľudí a zvierat mohla bezpečne používať. S nechtíkom môžete vyrábať najrôznejšie veci vrátane mydla, masti a pleťových vôd.

Harmanček – Kvety sú protizápalové a antibakteriálne; preto sú ideálne do prípravkov pre citlivú pokožku.

Nevädza – Nevädza sa môže pridávať do kúpeľa a čajov pre jej mierne protizápalové vlastnosti.

Levanduľa – Táto sladko voňajúca rastlina pôsobí protizápalovo, upokojuje pokožku a zmierňuje stres.

Bazový kvet – Kvety bazy používali na čistenie pleti už naše staré mamy. Podporujú tiež hojenie rán a môžu byť nápomocné pri ekzémoch a suchej pokožke.