Predzvesťou bolestivej paradentózy býva práve krvácanie ďasien, ktoré spozorujeme najmä počas umývania zubov. Tu je recept na tymiánový olej, ktorý pomáha pri tomto zdravotnom probléme.
Paradentóza, infekcia ústnej dutina, nám poriadne dokáže znepríjemniť život. Na začiatku sa prejavuje krvácaním ďasien počas umývania zubov, neskôr aj pri zahryznutí do tvrdších potravín. Pri spozorovaní prvých príznakov netreba čakať a radšej vyhľadať lekára. Ak tak totiž neurobíte včas, môžete prísť o svoj chrup a liečba sa poriadne predraží. V prípade, keď vám krvácajú ďasná, tento recept na tymiánový olej môže pomôcť. Najskôr si však poďme objasniť príčiny paradentózy.
Príčiny paradentózy
Za vznik infekcie ústnej dutiny môžu väčšinou baktérie, ktoré sa usádzajú na zuboch a ďasnách. Jedovaté látky, ktoré produkujú, následne napádajú a poškodzujú ďasná bolestivými zápalmi.
Príčinou paradentózy býva najčastejšie nesprávna alebo nedostatočná ústna hygiena, neliečené zubné kazy, nadmerné pitie alkoholu či nevhodná strava. Väčšie riziko vzniku infekcie ústnej dutiny hrozí fajčiarom, cukrovkárom a tým, u ktorých sa už v blízkej rodine paradentóza objavila.

Tip na zmiernenie príznakov
Aj keď náš tip paradentózu určite nevylieči, môže vám pomôcť najmä v počiatočnom štádiu zmierniť príznaky. Urobte si masáž olejčekom, ktorý si pripravíte doma. Navyše recept na tymiánový olej je veľmi jednoduchý a to: Rozmliaždite jednu lyžicu semien tymianu, zalejte ich panenským olivovým olejom a nechajte týždeň prikryté lúhovať. Mäkkú zubnú kefku namáčajte do oleja a jemne si masírujte ďasná.
Ako pestovať tymián?
Tymián je jednou z najobľúbenejších bylín v kuchyni aj záhrade. Jeho silná vôňa, liečivé účinky a nenáročnosť na pestovanie ho robia ideálnou rastlinou pre začiatočníkov aj skúsených. Okrem jeho použitia na tymiánový olej sa dá zužitkovať ako korenie do omáčok, pri príprave mäsa či cestovín. Je tiež z neho výborný čaj, ktorý pomáha uľaviť od dráždivého kašľa. Ak sa chcete dozvedieť, ako ho správne pestovať a využiť jeho potenciál naplno, tu je niekoľko našich tipov.
Výber správneho miesta: Svetlo a teplo sú kľúčové
Tymián miluje plné slnko. Posaďte ho na miesto, kde dostane aspoň 6 až 8 hodín denného svetla. Najlepšie sa mu darí na slnečných balkónoch, v bylinkových záhonoch alebo na vyvýšených záhradných plochách.
Tip: Ak pestujete tymián v interiéri, umiestnite ho blízko okna orientovaného na juh.
Pôda a výsadba: Dobre odvodnená pôda
Tymiánu sa darí v priepustnej pôde s pH medzi 6 a 8. Nemá rád ťažkú, zamokrenú pôdu, preto je dôležité zabezpečiť, aby mala voda kam odtekať.
Pri výsadbe do záhona pridajte piesok alebo jemný štrk, aby ste zlepšili drenáž. Ak ho pestujete v kvetináči, vyberte nádobu, ktorá má na dne otvory a zvoľte substrát vhodný pre bylinky.
Výsev zo semien: Semená tymiánu zasaďte priamo do pôdy na jar alebo predpestujte sadenice v interiéri. Klíčenie trvá 1 až 2 týždne.
Polievanie: Menej je viac
Tymián je slnečná rastlina, preto nepotrebuje tak veľa vody. Zalievať by ste ho mali len vtedy, keď je pôda suchá na dotyk.
Zalievanie na záhone: Dážď väčšinou stačí, najmä ak nie sú dlhé obdobia sucha.
V kvetináči: Zalievajte ho raz za týždeň, ale nikdy nenechávajte stáť vo vode.
Chyba, ktorej sa vyhnite: Prílišné zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov.
Hnojenie: Striedmosť je základ
Tymián nepotrebuje veľa hnojív. Ak chcete podporiť jeho rast, tak raz za mesiac môžete pridať organické hnojivo s obsahom dusíka. Vyhnite sa nadmernému hnojeniu, aby ste neznížili jeho vôňu a chuť.
Rezanie a zber lístkov: Ako udržať rastlinu zdravú
Pravidelné orezávanie tymiánu nielenže udržiava jeho kompaktný tvar, ale podporuje aj rast nových výhonkov.
Čo sa týka zberu, zbierajte mladé lístky podľa potreby, najlepšie ráno, keď je koncentrácia esenciálnych olejov najvyššia. Po odkvitnutí treba myslieť na rez. Zvyčajne to býva na konci leta. Rastlinu stačí mierne zastrihnúť, aby si bylinka udržala tvar a vitalitu.