Srdcovka nádherná: Spoznajte tipy, ako ju pestovať v byte

Srdcovka nádherná: takto ju pestovať v interiéri. Zdroj foto: Depositphotos

Srdcovka nádherná je krásny kvet, ktorý môžeme pestovať aj v interiéri. Prinášame vám tipy, ako na to.

Srdcovka nádherná dostala latinské meno Lamprocapnos  spectabilis. Je ozdobou mnohých kvetinových záhrad. Vonku môže tento zaujímavý kvet dorásť do výšky 60 až 90 centimetrov. Rastlina rastie pomerne rýchlo. Spomínanú výšku dosiahne už za 60 dní. I keď sa srdcovka zväčša pestuje vo vonkajšom prostredí, s úspechom môžeme obohatiť jej kvetmi aj náš byt či dom. 

Prečo pestovať srdcovku v interiéri

Srdcovka potrebuje čiastočný alebo úplný tieň a miluje mierne až chladnejšie teploty. To z nej robí fantastickú možnosť pre pestovanie v interiéri. Bude sa jej dariť pri izbovej teplote okolo 18 °C. Aj keď vonku môže táto rastlina rásť rýchlejšie, ak použijeme dobrý substrát a umiestnime ju na vhodné miesto ( mimo okien), bude sa jej dariť i v kvetináči.  Srdcovka potrebuje tiež väčší črepník a pravidelné polievanie.

Voňajú po ružiach či jabloni: Odhaľte krásu mečíkov

Ako pestovať srdcovku nádhernú v byte

 Nároky na slnečné svetlo

Ako bolo spomenuté vyššie, srdcovka sa pestuje v tieni alebo polotieni. V chladnejších klimatických podmienkach znesie aj trochu slnka. Rastlinu však treba sledovať, či sa neprehrieva. Ak má srdcovka veľa slnka a tepla, bude menej kvitnúť.

Nároky na teplotu a vlhkosť

Miluje chladnejšie podmienky a dobre toleruje širokú škálu vlhkosti. Pestujeme ju pri teplote okolo 18 °C.

Nároky na vodu

Pôdu udržujeme vlhkú, no listy musia byť suché. Tieto rastliny potrebujú polievať každý týždeň aspoň dvakrát. Pozor však, aby korene srdcovky nenasiakli vodou, pretože to môže viesť k ich hnilobe.

Nároky na živiny

Pred výsadbou primiešame do pôdy kompost alebo rašelinu a potom každý mesiac hnojíme hnojivom s pomalým uvoľňovaním primiešaným do zálievky.

Prerezávanie srdcovky

Srdcovka nepotrebuje žiadne prerezávanie. Akurát sa môže odstrániť uschnuté lístie, aby rastlina krajšie vyzerala.

Veľkosť kvetináča

Keďže srdcovka je vysoká, vyžaduje väčší kvetináč. Začnime s nádobou s priemerom najmenej 30 centimetrov. Na materiáli nezáleží, pokiaľ má nádoba dobrú drenáž.

Presádzanie

Kvetina môže rásť štyri alebo päť rokov vo veľkom kvetináči, potom sa musí rozdeliť a presadiť. Pri presádzaní dbáme na to, aby sme okolo koreňového balu nechali 5 až 7 centimetrov priestoru a naplníme kvetináč čerstvou zeminou.