Starostlivosť o čučoriedku v záhrade, tu sú dobré rady

Starostlivosť o čučoriedku v záhrade, tu sú dobré rady Zdroj foto: Našazáhradka.sk

Plody tejto rastliny prinášajú množstvo zdravotných výhod a pritom starostlivosť o čučoriedku nie je až taká náročná. Tu sú rady pre jej pestovateľov. 

Čučoriedka (Vaccinium corymbosum) je kríková rastlina s modrými bobuľami, ktorá sa vyskytuje vo vyššie položených oblastiach. Táto rastlina je známa nielen pre svoje vynikajúce chuťové vlastnosti, ale aj pre svoje výhody pre zdravie. Ak sa chystáte pestovať čučoriedky v záhrade, je dôležité venovať pozornosť starostlivosti, ktorá vám pomôže získať plodné a zdravé rastliny. Prezradíme vám, ako na starostlivosť o čučoriedku v záhrade.

Vyberte si správne miesto

Čučoriedky vyžadujú slnečné a dobre vetrané miesto pre správny rast. Vyhnite sa miestam, ktoré sú príliš tmavé alebo majú zlú cirkuláciu vzduchu. Rovnako dôležité je, aby pôda bola kyslá, s pH medzi 4,0 a 5,5. Ak máte pôdu s pH vyšším ako 5,5, mali by ste jej dodať kyslosť prostredníctvom síranu horečnatého alebo síranu horečnatého.

Starostlivosť o pôdu

Pred výsadbou čučoriedok by ste mali pôdu dobre pripraviť. Zem by mala byť dobre priepustná. Môžete pridať organickú zložku, ako napríklad kompost alebo hnoj zvierat, aby ste zlepšili štruktúru pôdy a dodali živiny. Ak na povrch pôdy po výsadbe okolo rastliny pridáte mulč, pomôže to udržiavať pôdu vlhkú a zabrániť rastu buriny.

Zavlažovanie

Čučoriedky potrebujú vodu, aby mohli dobre rásť a produkovať ovocie. Mali by ste sa snažiť udržiavať pôdu stále vlhkú ale zároveň by nemala byť premočená. Pravidelné zavlažovanie je dôležité najmä počas suchých období.

Hnojenie

Čučoriedky potrebujú dostatok živín, aby mohli dobre rásť a produkovať ovocie. Môžete pridať hnojivá obsahujúce dusík, fosfor a draslík. Hnojenie by sa malo začať na jar, keď sa rastlinky začínajú prebúdzať, a potom na konci leta alebo na jeseň, keď sa rastlinky začínajú pripravovať na zimný odpočinok. Pred použitím hnojiva by ste si však mali zachovať pH pôdy.

Bobkový list pestovanie a všetko čo treba vedieť

Orezávanie

Čučoriedky by mali byť orezané každý rok, aby sa udržali v dobrej kondícii a zabezpečila sa dobrá úroda. Orezať ich treba na konci zimy alebo na jar, pred tým, ako začnú produkovať nové výhonky. Odstráňte všetky staré, poškodené alebo choré výhonky, ako aj všetky slabé a krátke vetvičky. To pomôže zabezpečiť, že rastlinky mať dostatok energie a živín na produkciu nových a zdravých výhonkov a plodov.

Ochrana proti škodcom a chorobám

Čučoriedky sú náchylné na niektoré druhy škodcov a chorôb, ktoré môžu ovplyvniť ich rast a úrodu. Najbežnejšími sú plesňové a hubové choroby ako šedá hniloba, monilióza plodov, múčnatka či antraknóza. Najlepším bojom je použitie fungicídov.

Chorobám sa dá predchádzať tým, že zabezpečíte dobrú cirkuláciu vzduchu a dbáte na to, aby rastlina nebola vyčerpaná suchom počas teplých dní.

Medzi častých škodcov čučoriedok patria vošky a húsenice. V boji s voškami môže pomôcť štipľavý zápach ako cesnak, tabak či odvary. Húsenice odstránite chemickým postrekom alebo špeciálnym postrekom, o ktorom sme hovorili tu.