Vyskúšajte nasledujúci recept. Sterilizovaná paprika v sladkokyslom náleve je vždy chutným doplnkom k hlavným jedlám. Zároveň je to dobrý spôsob, ako uchovať túto zeleninu na zimu.
Zeleninová paprika je hodnotnou konzervárenskou surovinou pre svoje chuťové a výživné vlastnosti. Napríklad v porovnaní s pomarančmi obsahujú, najmä čerstvé plody, niekoľkonásobne väčšie množstvo vitamínu C a aj obsah minerálnych látok je významný. Doma si môžeme najmä z červenej papriky pripraviť rozličné konzervy. Najvhodnejšia je červená paprika s hrubou dužinou, pričom tvar papriky nie je rozhodujúci. Dá sa však nahradiť aj zelenou paprikou. Dôležité je, aby bola hrubostenná a sladká. Sterilizovaná paprika v sladkokyslom náleve sa dá potom používať najmä k mäsovým jedlám a plnohodnotne nahradí sterilizované uhorky. Takisto je ju možné použiť pri príprave šalátov, obložených chlebíkov a podobne.
Obratú papriku čo najskôr zakonzervujeme, pretože v zrelom štádiu sa rýchlo kazí. Najskôr ju však dôkladne umyjeme, odstopkujeme a súčasne odstránime semenník. Rajčiakovú papriku potom rozdelíme na štvrtky až osminky, hrotistú alebo zaoblenú papriku krájame na pozdĺžne alebo priečne rezy. Narezanú papriku umyjeme vo vode, keď súčasne odstránime zvyšné semená. Nakrájanú zeleninu plníme do pohárov surovú, aby sa varením nevylúhovali hodnotné látky.
Pri plnení paprikové rezy do pohára ukladáme tak, aby sa ich zmestilo čo najviac. Je to dôležité preto, že surová paprika je tvrdá a menej poddajná než paprika predvarená. Preto pohár naplníme až po okraj a vrchnú vrstvu papriky pevne potlačíme.
Na jeden liter 8 percentného octu pridáme:
Papriku zalievame nálevom tak, aby jeho hladina siahala 10 až 15 mm pod okraj pohára, takže vrchné paprikové rezy nie sú úplne zaliate nálevom. Je to preto, aby počas sterilizácie neunikol olej z preplneného pohára nálevom.
Sterilizujeme pri teplote okolo 80 °C až 85 °C približne 15 minút.
Sterilizovaná paprika v sladkokyslom náleve s olejom je skutočne všestranná a môže obohatiť množstvo jedál. Tu je niekoľko skvelých spôsobov, ako ju môžete využiť:
Sterilizovaná paprika je perfektná do rôznych druhov šalátov. Jej sladkokyslá chuť dodá vášmu šalátu zaujímavý šmrnc. Stačí ju nakrájať na tenké pásiky a pridať do zeleninového alebo cestovinového šalátu. Je výborná aj v strukovinových šalátoch, kde jej konzistencia a chuť vyniknú.
Použite sterilizovanú papriku ako prílohu k mäsovým alebo vegetariánskym jedlám. Hodí sa k pečenému alebo grilovanému mäsu, rybám a tiež k vegetariánskym pokrmom. Sladkokyslá chuť papriky obohatí hlavné jedlo a dodá mu jedinečný nádych.
Sterilizovanú papriku môžete pridať do rôznych omáčok a dusených jedál. Napríklad, v rajčinových omáčkach, gulášoch alebo ragú dodá paprike bohatú chuť a textúru, ktorá zlepší celkový zážitok z jedla.
Vyskúšajte ju ako náplň do sendvičov, wrapov alebo bagiet. Kombinuje sa s rôznymi druhmi syrov, údenín a čerstvou zeleninou, čím dodáva sendvičom osviežujúci a lahodný nádych.
Nakrájanú sterilizovanú papriku môžete pridať na pizzu alebo do quiche. Jej sladkokyslá chuť a olejová konzistencia sú skvelým doplnkom týchto jedál, dodávajúc im extra vrstvu chuti.
Sterilizovaná paprika je výborná aj ako súčasť predjedál a tapas. Skombinujte ju s olivami, syrmi, ančovičkami alebo inými lahôdkami a vytvorte chutné a vizuálne atraktívne jednohubky, ktoré potešia každého hosťa.
Pridajte sterilizovanú papriku do polievok, aby ste im dodali sladkokyslú chuť a bohatú textúru. Hodí sa do zeleninových alebo fazuľových polievok, kde jej chuť krásne vynikne.
Sterilizovaná paprika je ideálna na prípravu plnených paprík. Naplňte ich zmesou mäsa, ryže, zeleniny alebo syra a pečte ich v rúre. Takto pripravené papriky sú chutné a výživné.
Nakrájanú sterilizovanú papriku môžete pridať do rôznych dipov a nátierok. Skvele sa hodí do hummusu, tvarohu alebo jogurtového dipu, kde dodá jemnú sladkokyslú chuť.
Sterilizovaná paprika v sladkokyslom náleve s olejom je praktická a univerzálna ingrediencia, ktorá vám umožní rýchlo a jednoducho pripraviť množstvo chutných jedál. Stačí len trochu kreativity a môžete vytvárať rôzne kombinácie, ktoré oživia váš jedálniček.
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…
Ako pestovať ačokču? Objavte túto jednoročnú chutnú rastlinu, ktorú poznali už Aztékovia. (viac…)