Zdravá výživa

Stop vírusom? Bylinné prípravky na posilnenie imunity

Z každej strany počúvate, že tretia vlna prichádza a počet chorých stúpa? Buďte pripravení a dajte stop vírusom prostredníctvom nasledujúcich receptov z byliniek. 

Zdá sa, že akonáhle sa počasie zmení z teplého na chladné naše telo čaká ťažký boj s náporom vírusov či baktérií. Naša imunita v takomto období dostáva zabrať, preto by sme jej mali trochu pomôcť. Napríklad pripravme si bylinné prípravky, ktoré dajú stop vírusom a ochoreniam.

Med s cesnakom

Cesnak už bol spomenutý takmer v každom článku zameranom na zlepšenie nášho zdravia. Darmo, je to hotový zázrak a širokospektrálne antibiotikum, ktoré účinne pomáha. V spojení s medom  je výborným prostriedkom na utíšenie kašľa. Na výrobu upokojujúceho sirupu do hrdla, ktorý bojuje proti infekcii a zároveň zmierňuje bolesť, potrebujeme iba dve zložky: surový cesnak a surový med.

Strúčiky cesnaku očistíme a jemne ich rozdrvíme, napríklad tĺčikom na mäso. Preložíme ich do čistej, sterilizovanej 1-pollitrovej nádoby a zalejeme surovým medom. Sirup necháme niekoľko dní pri izbovej teplote lúhovať. Prípravok na kašeľ je možné skladovať v chladničke až šesť mesiacov. Pri prvých príznakoch bolesti v krku alebo kašľa užívame po lyžičke.

Bazový kvet: Ako na správny zber či sušenie

Bazový sirup

Len málo byliniek pomáha podporovať zdravú imunitu ako napríklad baza čierna ( Sambucus nigra ). Potvrdzujú to i mnohé štúdie, ktoré ukázali, že antivírusové, protizápalové a diuretické účinky tejto rastliny môžu pomôcť ľuďom zotaviť sa z chrípky o niekoľko dní skôr ako tým, ktorí ju neužívajú.

Počas vírusovej sezóny sa oplatí vyskúšať nasledujúci recept. Nielenže výborne posilní imunitu, ale je tiež veľmi chutný.

1 šálka čerstvých bobúľ bazy alebo 1/2 šálky sušených
3 šálky vody
1 šálka surového medu
1/4 lyžičky prášku kyseliny askorbovej ( prášok vitamínu C)

Všetky suroviny vložíme do hrnca s vodou, privedieme do varu a potom necháme variť, kým sa obsah hrnca nezníži na polovicu. Odstavíme z ohňa a necháme asi hodinu vychladnúť.

Potom túto tekutinu precedíme cez gázu do iného hrnca. Opäť zahrejeme na miernom ohni, pridáme med a dobre premiešame, kým sa nezapracuje.

Znovu odstavíme zo sporáka, necháme asi 15 minút vychladnúť a potom vmiešame kyselinu askorbovú. Bazový sirup prelejeme do čistej nádoby, uzavrieme a uchovávame v chladničke maximálne tri mesiace.

Nely 3010

Recent Posts

Ako pestovať banánovník, praktické rady na jeho starostlivosť

Túžite po exotickom nádychu vo vašej domácnosti alebo záhrade? Tu sú tipy, ako pestovať banánovník…

6 hodín ago

Recept na tymiánový olej, ktorý pomáha pri paradentóze

Predzvesťou bolestivej paradentózy  býva práve krvácanie ďasien, ktoré spozorujeme najmä počas umývania zubov. Tu je…

1 deň ago

Schody do podkrovia, čo treba vedieť pre správny výber?

Ako správne vybrať schody do podkrovia? Poradíme vám niekoľko tipov od odborníkov. (viac…)

2 dni ago

Rastliny proti starnutiu, máte ich vo svojej záhrade?

Vedeli ste, že malé zázraky, ktoré predlžujú život môžete mať aj na svojom záhone alebo…

3 dni ago

Anglická záhrada na vašom pozemku? Tu je 12 najlepších rastlín

Anglická záhrada má svoje čaro. Ak uvažujete na vašom pozemku tento štýl záhrady, tu sú…

4 dni ago

Chcete v záhrade tropický nádych? Pestujte tyčinkovec

Tyčinkovec je pôvodom z Austrálie a aj keď u nás stále patrí medzi menej známe…

5 dní ago