Zdroj foto: Pixabay
Z každej strany počúvate, že tretia vlna prichádza a počet chorých stúpa? Buďte pripravení a dajte stop vírusom prostredníctvom nasledujúcich receptov z byliniek.
Zdá sa, že akonáhle sa počasie zmení z teplého na chladné naše telo čaká ťažký boj s náporom vírusov či baktérií. Naša imunita v takomto období dostáva zabrať, preto by sme jej mali trochu pomôcť. Napríklad pripravme si bylinné prípravky, ktoré dajú stop vírusom a ochoreniam.
Cesnak už bol spomenutý takmer v každom článku zameranom na zlepšenie nášho zdravia. Darmo, je to hotový zázrak a širokospektrálne antibiotikum, ktoré účinne pomáha. V spojení s medom je výborným prostriedkom na utíšenie kašľa. Na výrobu upokojujúceho sirupu do hrdla, ktorý bojuje proti infekcii a zároveň zmierňuje bolesť, potrebujeme iba dve zložky: surový cesnak a surový med.
Strúčiky cesnaku očistíme a jemne ich rozdrvíme, napríklad tĺčikom na mäso. Preložíme ich do čistej, sterilizovanej 1-pollitrovej nádoby a zalejeme surovým medom. Sirup necháme niekoľko dní pri izbovej teplote lúhovať. Prípravok na kašeľ je možné skladovať v chladničke až šesť mesiacov. Pri prvých príznakoch bolesti v krku alebo kašľa užívame po lyžičke.
Bazový kvet: Ako na správny zber či sušenieLen málo byliniek pomáha podporovať zdravú imunitu ako napríklad baza čierna ( Sambucus nigra ). Potvrdzujú to i mnohé štúdie, ktoré ukázali, že antivírusové, protizápalové a diuretické účinky tejto rastliny môžu pomôcť ľuďom zotaviť sa z chrípky o niekoľko dní skôr ako tým, ktorí ju neužívajú.
Počas vírusovej sezóny sa oplatí vyskúšať nasledujúci recept. Nielenže výborne posilní imunitu, ale je tiež veľmi chutný.
1 šálka čerstvých bobúľ bazy alebo 1/2 šálky sušených
3 šálky vody
1 šálka surového medu
1/4 lyžičky prášku kyseliny askorbovej ( prášok vitamínu C)
Všetky suroviny vložíme do hrnca s vodou, privedieme do varu a potom necháme variť, kým sa obsah hrnca nezníži na polovicu. Odstavíme z ohňa a necháme asi hodinu vychladnúť.
Potom túto tekutinu precedíme cez gázu do iného hrnca. Opäť zahrejeme na miernom ohni, pridáme med a dobre premiešame, kým sa nezapracuje.
Znovu odstavíme zo sporáka, necháme asi 15 minút vychladnúť a potom vmiešame kyselinu askorbovú. Bazový sirup prelejeme do čistej nádoby, uzavrieme a uchovávame v chladničke maximálne tri mesiace.
Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…
Očarujúci Ficus Ginseng – Ideálny bonsai pre začiatočníkov. Ak neveríte, presvedčte sa na vlastnej koži.…
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…