Storočný záhradkár prezradil tajomstvo svojej dlhovekosti

100-ročný záhradkár a jeho tajomstvo dlhovekosti zdroj: pixabay.com

György Bálint je najpopulárnejší maďarský záhradkár. V júli oslávil magických 100 rokov. Prežil koncentračný tábor, dnes má na Facebooku takmer pol milióna fanúšikov!

 

György Bálint poskytuje záhradkárom rady a tipy už od 60. rokov minulého storočia. Dnes je televíznou a internetovou hviezdou. Je stále mimoriadne aktívny a tvrdí, že k dlhovekosti mu pomohla práve blízkosť k prírode.

Storočný záhradkár hviezdou internetu

 

Obrábanie pôdy označil za najúžasnejšiu prácu, akú človek môže mať. Bálint drží krok s dobou. Každé ráno si sadá k počítaču, aby odpisoval na otázky svojim fanúšikom. Veď na Facebooku ich má 450 tisíc! S prácou okolo webu, triedením pošty a odpovedaním na otázky fanúšikom mu pomáha pravidelne niektoré z jeho šiestich vnúčat.

Storočný maďarský záhradkár napísal niekoľko kníh a časopisov o záhradkárčení. V období rokov 1981 až 2009 sa pravidelne objavoval v populárnej televíznej relácii a súčasne pracoval ako redaktor v ďalšej televíznej relácii o farmárčení. Moderná spoločnosť by si podľa neho mala zachovať blízkosť k prírode, užívať si tieň stromov či pocit, keď rozkvitnú kvety.

Zostať aktívny a pestovať ovocie so zeleninou

Nabáda k pestovaniu ovocia a zeleniny. Podľa jeho skúseností a názorov ľudia, ktorí si sami dopestujú ovocie a zeleninu blahodárnych plodov aj viac skonzumujú a tak posilňujú svoje zdravie. Sám sa pýši paradajkovou “džungľou”, pestuje tiež cukety či papriky.

ovocie a zelenina
zdroj: pixabay.com

 

Bálint považuje za jedno z tajomstiev svojej dlhovekosti aj fakt, že stále zostal aktívny. Je dôkazom, že vek je len číslo a kde je vôľa, nájde sa spravidla i cesta. Práca v záhradke, prednášky, písanie kníh a časť na najrôznejších záhradníckych výstavách. Stíha toho skutočne dosť.

Prežil koncentrák

Populárny maďarský záhradník je židovského pôvodu. Počas druhej svetovej vojny si prešiel peklom. Bol deportovaný do koncentračného tábora v Rakúsku. Bálint vyhladoval na 42 kilogramov, napriek tomu našiel v sebe silu a s kamarátom v roku 1945 dokázal z koncentračného tábora ujsť. Z jeho dvoch sestier prežila holokaust len jedna.

Čo sa deje s vašim telom, ak budete konzumovať 2 vajcia denne?

V záhradníctve našiel zmysel svojho života. Cíti sa naplnený, má pocit užitočnosti. Zdôrazňuje, že po celý svoj život mal silnú potrebu robiť niečo užitočné. Rozkvitnutá kvetina, vyrastené semienko či dozretá paradajka mu dáva pocit šťastia. Inšpiratívne.