Riasoguľa zelená: Štýlový doplnok aj proti stresu

Štýlový doplnok do bytu aj antistresový prostriedok zdroj: pixabay.com

Zelenou farbou pripomína mach. Tvarom zase biliardovú guľu. Riasoguľa zelená je „doplnok“, ktorý si okamžite zamilujete. Tento štýlový prvok do bytu dokáže i viac. 

Riasoguľa zelená: Ohrozený druh

 

Vedeli ste, že riasoguľa zelená je v prírode vzácnejšia ako orchidea? Vo voľnej prírode ju v hojnom počte môžeme nájsť na dne sladkovodných jazier v Japonsku a na Islande. Má výnimočný tvar, konzistenciu a je skutočne roztomilá. V súčasnosti ju prísne chráni zákon, aby z prírody nevymizla úplne.

Nadmerné polievanie. Skutočne to najhoršie, čo môžete izbovým rastlinám spraviť?

Nenáročná starostlivosť

 

Základom je, aby riasoguľa zelená bola neustále celá ponorená vo vode. V čistej, ktorá prepúšťa dostatok svetla potrebného k fotosyntéze, čím sa riasoguľa udrží v top forme a zabráni sa hnilobe.

 

Pokiaľ sa voda znečistí, riasoguľu opatrne vyberieme, jemným spôsobom osprchujeme slabším prúdom vody a položíme naspäť do umytej nádoby s vymenenou čistou vodou. Voda by mala byť odstáta, prípadne prevarená a chladná.

 

Pamätajte, počas vykurovacej sezóny sa vyvarujte tomu, aby nádoba s riasoguľou bola umiestnená pri krbe, radiátore alebo na priamom slnku. V lete alebo počas vykurovacej sezóny v zime môžeme hodiť do nádoby s vodou a riasoguľou občas kocku ľadu, na schladenie.

riasoguľa zelená
zdroj: pixabay.com

Pohrajte sa s ňou

 

Aby sa udržal dokonalý tvar riasogule a tiež aby sa zbavila nečistôt, musíte sa s ňou občas pohrať. To znamená, vytiahnuť riasoguľu z nádoby von, jemne vymačkať vodu s nečistotami, niekoľkokrát v dlaniach pogúľať, čo môže mať prekvapivo výborný antistresový účinok. Ak ani potom nebude držať dokonalý tvar, môžete ju jemne pristrihnúť nožničkami či zviazať niťou.

 

Dekorácia do bytu

 

Riasoguľa zelená sa výborne hodí ako štýlová dekorácia do bytu. Pestovať si ju môžete v nádobe s rôznym tvarom, či už v akváriu, teráriu, mise, dóze, vínovom pohári, zaváraninovom pohári alebo vo váze. Dôležité je mať na pamäti, že riasoguľa musí byť umiestnená v nádobe z čistého a priezračného skla, aby mala dostatok svetla a mohla prebehnúť fotosyntéza. Do nádoby k riasoguli možno pridať najrôznejšie doplnky, prípadne ju môžete pestovať aj v akváriu medzi rybičkami.