Tajomstvo, ako prilákať viac svetlušiek do vašej záhradky už toto leto

ako prilákať viac svetlušiek do vašej záhradky zdroj: pixabay.com

Slniečko prihrieva čoraz intenzívnejšie. Dni sa predlžujú. A to nám naznačuje, že začína sezóna svetlušiek. Ako prilákať viac svetlušiek do vašej záhradky, aby ste si mohli užiť súkromnú svetelnú šou?

Viac borovíc v záhrade priláka svetlušky

Tajomstvo, ako prilákať viac svetlušiek do vašej záhradky je veľmi jednoduché, no nie každý záhradkár ho pozná. Potrebujete mať v záhradke vysadené borovice (a možno ich už aj máte). Vytvoríte tak dokonalý prístav pre svetlušky a vy si môžete užívať dokonalú atmosféru, ktorú vám do záhradky so sebou prinesú.

Borovice, ako sa ukazuje, sú obľúbeným útočiskom pre svetlušky. Svetlušky milujú kladenie vajíčok práve na týchto stromoch a to dáva predpoklad pre vašu záhradku, že sa v lete rozžiari stovkami či tisícmi farieb. Borovice tiež vytvárajú svetluškám príjemné tmavé miesto vhodné pre párenie. Ihlice padajúce z borovicových stromov zas poskytujú dokonalý priestor pre larvy svetlušiek na rast a priaznivý vývoj.

borovica
zdroj: Pexels.com

 

Tma, vyššia tráva a žiadne pesticídy

Ak nemáte čas, alebo máte iné dôvody, ktoré vám bránia v pestovaní borovíc, ale napriek tomu by ste radi prilákali romantické svetlušky do vašej záhradky, existuje na to niekoľko ďalších spôsobov, ako to dokázať. Jedným z nich je nechať trávu viac povyrásť a nekosiť ju tak často (navyše vám to ušetrí množstvo času investovaného do kosenia). Keď je tráva a kríky na vyššej úrovni, vytvoríte tak viac miest pre svetlušky a ich pohodový život.

Skrášlite si záhradu svetlami: Ako sa o ne starať?

Ďalšou vecou, ktorá vám pomôže prilákať viac pestušiek do vašej záhradky už toto leto je prestať používať pesticídy. Tento chemický postrek a jeho zvyšky na trávnatom poraste je veľmi škodlivý pre svetlušky. A ešte jeden tip na záver: Svetlušky milujú tmu a tmavé miesta (logické, veď ako inak by žiarením komunikovali so svojimi priateľmi). Takže nechajte svetlá na terase aj v dome zhasnuté. Potom si už len večer sadnite, relaxujte a vychutnávajte svoju súkromnú svetelnú záhradnú šou.