Takto oživíte svoj trávnik, spoznajte účinné tipy

Takto oživíte svoj trávnik, spoznajte účinné tipy Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám účinné tipy, vďaka ktorým budete mať krásnu zelenú plochu. Vyskúšajte, takto oživíte svoj trávnik.

Trávnik je základom každého krásneho záhradného priestoru. Avšak, niekedy sa môže stať, že stráca svoju vitalitu a zdravý vzhľad. Či už sú príčinou suchá, poškodenie hmyzom alebo chybná starostlivosť, existuje mnoho spôsobov, ako obnoviť život vášho trávnika. V tomto článku vám prinášame niekoľko osvedčených tipov. Takto oživíte svoj trávnik.

Vykonajte test pôdy

Prvým krokom pri obnove trávnika je zistiť, čo je potrebné opraviť. Vykonajte test pôdy, aby ste získali informácie o pH hodnote, živinách a strukture pôdy. Na základe výsledkov testu môžete prispôsobiť hnojivá a ďalšie nápravné opatrenia.

Odvzdušnite trávnik

Často sa stáva, že trávnik trpí zhutnením pôdy, čo bráni vstrebávaniu vody a živín. Na prevzdušnenie trávnika môžete použiť vidly alebo špeciálny valec na prevzdušnenie trávnika.

Slimáky v záhrade? Takto sa ich môžete zbaviť

Nastavte kosačku na správnu výšku kosenia

Príliš krátke kosenie trávnika môže oslabiť korene a podporovať rast buriny. Skúste nastaviť kosačku na vyššiu výšku a nechajte trávu narásť aspoň na výšku 7 až 8 cm. Týmto spôsobom poskytnete tráve viac priestoru na fotosyntézu a posilníte jeho odolnosť.

Pravidelne zavlažujte

Pre zdravý trávnik je nevyhnutná správna zálievka. Hlavným pravidlom je zavlažovať dôkladne a menej často, čo podporuje rast silných koreňov. Väčšinou je ideálne zavlažovať trávnik 2-3 krát týždenne v ranných hodinách.

Vyberte vhodné hnojivo

Použite hnojivo, ktoré obsahuje potrebné živiny pre rast trávy. Väčšinou je dobré zvoliť si hnojivo s vyšším obsahom dusíka pre podporu rastu.

Prázdnu plochu dosejte

Ak má trávnik plochy s chýbajúcou trávou alebo s burinou, je vhodné miesta vysiať novou trávou. To zabezpečí, že sa do týchto miest dostane nová tráva, ktorá bráni rastu buriny. Použite vhodný druh semien, ktorý zodpovedá klimatickým podmienkam vášho regiónu.

Burinu riadne odstráňte

Burina môže konkurovať tráve a brať jej živiny a priestor. Dôkladne odstráňte burinu pomocou vhodných postrekov alebo ručne, aby ste zabezpečili, že vaša tráva bude mať dostatok miesta na rast a vývoj.