Tilandsia – vzdušná rastlina, ako sa o ňu starať?

Tilandsia - vzdušná rastlina, ako sa o ňu starať? Zdroj foto: Depositphotos

Existujú zvláštne rastliny, ktoré nepotrebujú na svoje pestovanie pôdu. Napríklad tilandsia absorbuje vodu prostredníctvom listov. Čo treba vedieť o jej pestovaní?

Vzdušné rastliny sú nenáročné na starostlivosť, ale majú jedinečné potreby. Ak ste nováčik v pestovaní týchto zvláštnych kvetov, máme pre vás niekoľko rád, ako ich pestovať.

Čo je tilandsia – vzdušná rastlina

Pojem „vzdušné rastliny“ je všeobecný názov pre tillandsie, typ bromélií, ktoré netreba sadiť do pôdy. Vo voľnej prírode tieto zvláštne rastliny parazitujú na stromoch alebo sa prichytia na skalách. Vzdušné rastliny sú epifytické, čo znamená, že absorbujú vlhkosť a živiny cez listy, zatiaľ čo korene sa používajú predovšetkým na poskytovanie podpory pre rastlinu. To znamená, že tilandsiu môžete umiestniť na akékoľvek miesto v dome. Napríklad do terárií či väčších mušlí alebo na dekoratívny kúsok dreva.

Tilandsia- vzdušná rastlina (1)
Zdroj foto: Depositphotos

Ako sa starať o vzdušné rastliny

Tilandsie potrebujú pre svoj život najmä, aby okolo nich cirkuloval vzduch, preto neprežijú v uzavretej nádobe.

Ako na pestovanie kaktusu? Takto sa oň starajte po celý rok

Voda

Keďže nerastú v pôde, vyžadujú prijímať vodu prostredníctvom listov. Preto doprajte svojej tilandsii aspoň raz za týždeň kúpeľ. Ako na to? Jednoducho. Kvet vyberte z terária a namočte ho aspoň na hodinu do vody. Najideálnejšia je dažďová voda, ale keď ju nemáte, postačí i voda z vodovodného kohútika, ktorú necháte aspoň 24 hodín odstáť.

Svetlo

Vzduchové rastliny uprednostňujú jasné, nepriame svetlo. Slnečné okno nie je pre ne veľmi vhodným miestom a takisto i tmavá miestnosť. Najideálnejším prostredím je nepriame slnečné svetlo, ktoré tilandsiu nespáli.