Tipy, ako vyťažiť zo zeleninovej záhrady čo najviac

tipy, ako vyťažiť zo záhrady čo najviac Zdroj foto: Pixabay

Aj vy snívate po čo najväčšej úrode? Čo preto treba urobiť? Zistili sme za vás tipy, ako vyťažiť zo zeleninovej záhrady čo najviac.

Prvé teplé dni lákajú mnohých z nás začať plánovať pestovateľskú sezónu. Ide o celkom príjemnú úlohu, ktorá zahŕňa aj povolené denné snívanie. No všetky tie krásne sny o dokonalých plodinách sú iba začiatkom dlhej cesty. Nič však nie je nemožné. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám tieto sny pomôžu naplniť.

Tipy, ako vyťažiť zo zeleninovej záhrady čo najviac

Dobre si zmapujte priestor

Lákajú vás katalógy plné rôznych semien? Najskôr však treba zmerať, akú veľkú plochu máte k dispozícii. Ak je vaša záhrada malá, vyžaduje to trochu dôkladnejšieho premýšľania, ako maximálne využiť ponúkaný priestor. Pomôcť dohnať miesto môžu veľké kvetináče na terase, kde sa tiež dajú zasadiť niektoré plodiny ako napríklad tekvica, paradajky a podobne. Alebo si napríklad posvieťte na miesto v rohu, kde sa hodí vyvýšený záhon trojuholníkového tvaru.

Ako ušetriť čas

Pri pestovaní a plánovaní záhrady je dôležité, aby ste mali dostatok času, ktorý venujete na dôležité úkony. Napríklad venovať viac času na starostlivosť o rastliny. Ako to však dosiahnuť? Skúste menej potrebné a opakujúce sa práce nahradiť nejakým zlepšovákom. Dajte si napríklad umiestniť vodovodný kohútik na vhodné miesto v záhrade, aby ste hadicu na polievanie nemuseli ťahať po celej jej ploche. Ak neustále hľadáte náradie a máte ho na rôznych miestach ďaleko od záhrady, skúste to zmeniť. Pripevnite si do skleníka háky alebo si von do záhrady umiestnite uzamykateľnú debnu na náradie.

Vzácne poklady jari: Máte ich vo svojej záhrade?

Zoskupte podobné plodiny

Plánovať výsadbu v zeleninovej záhrade je zábavné, keď ste si už osvojili princíp rotácie plodín, čo znamená zmeniť každý rok miesto, kde budú rásť vaše rastliny. Toto je veľmi dôležitá skutočnosť, ktorou podporíte svoju úrodu. Rotácia plodín môže prebiehať na troch, štyroch alebo dokonca piatich záhonoch a týka sa všetkých jednoročných rastlín.

Striedanie si môžete uľahčiť a to keď si pestovanú zeleninu zoskupíte do ich piatich čeľadí. Každá čeľaď môže mať svoj vlastný záhon. Tu je príklad:

Ľuľkovité: Zemiaky, paprika, paradajky

Cibuľoviny: Cibuľa, cesnak, pór

Hlúboviny: Hlávková kapusta, kel, reďkovka, kaleráb

Koreňová zelenia: Mrkva, petržlen, zeler, paštrnák

Strukoviny: Zelená fazuľka, hrach, fazuľa