Tipy na zlepšenie úrody zemiakov

tipy na zlepšenie úrody zemiakov Zdroj foto: Pixabay

Ak chceme mať bohatú úrodu tejto zeleniny, mali by sme na niektoré veci myslieť už teraz. Tu sú tipy na zlepšenie úrody zemiakov.

Spoznajte tipy na zlepšenie úrody zemiakov

Zemiaky patria k obľúbenej pestovanej zelenine. Ich budúcoročnú úrodu môžeme ovplyvniť už teraz. Musíme však urobiť niekoľko úkonov. Tu sú tipy na zlepšenie úrody zemiakov.

Zemiaky nesaďte po sebe na jednom mieste

Tak ako pri iných typoch zeleniny, aj pri zemiakoch platí zásada striedania miesta, na ktorom túto zeleninu chceme pestovať. Zabraňujeme tak šíreniu chorôb a vyčerpaniu živín z pôdy. Zemiaky by sme mali sadiť na to isté miesto cca po štyroch rokoch. Ak takúto možnosť nemáme, striedame zemiaky s inými plodinami aspoň každé dva roky.

Premena trávnika na vyvýšenú zeleninovú záhradu

Pôdu na jeseň pohnojte maštaľným hnojom

Potrebné živiny pre zlepšenie úrody môžeme zemiakom dodať prihnojením pôdy dobre prezretým maštaľným hnojom. Je potrebné tak urobiť 6 mesiacov pred výsadbou, čiže teraz je najvhodnejší čas. Niektorí záhradkári na jeseň pôdu neorú. Avšak mnoho skúsených pestovateľov odporúča preorať zem i v jeseni. Nielenže tak lepšie zapracujete maštaľný hnoj do zeme, ale pôdu prevzdušníte a zbavíte sa trvácnej buriny s pevnými koreňmi.

Vyberte správnu veľkosť sadbového zemiaka

V prípade bohatej zemiakovej úrody rozhoduje i fakt, aký veľký zemiak do pôdy zasadíme. Ak vložíme príliš malý, musí vynaložiť viac energie, aby narástol, a preto sa sústredí na rast ako na tvorbu ďalších hľúz. Veľký zemiak je zas pre rast lenivý. Najideálnejšia je hľuza, ktorá rozmery približne tri centimetre.

Pre lepšiu úrodu zemiaky kopcujte

Pre vytvorenie dostatočného množstva zemiakových hľúz je potrebné, aby sa zemiak zasadil hlboko. To však celkom nie je možné, najmä v prípade skorých odrôd, lebo pôda je v čase výsadby v tejto hĺbke studená. Riešením je kopcovanie zemiakov. Hľuzy zasadíme do hĺbky cca 6 až 8 centimetrov do prekyprenej pôdy, a po vyklíčení zemiaky prihŕňame tri až štyri razy zemou tak, aby sme vytvorili hrobľu vysokú asi dvadsať centimetrov.

Ďalší dôležitý tip: Počas sadenia sa pôda nesmie lepiť a byť blatová, preto zemiaky sadíme do čiastočne obschnutej pôdy a určite nie počas obdobia dažďov.