TOP nových odrôd jabloní, ktoré musíte mať

TOP nových odrôd jabloní, ktoré musíte mať Zdroj foto: Depositphotos

Ak hľadáte nové ovocné stromy, skúste si vybrať z týchto TOP nových odrôd jabloní, ktoré môžu byť prínosom do vašej záhrady.

Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi novinkami ovocných stromov. Prinášame vám TOP nových odrôd jabloní do vašej záhrady.

Nabella

Ide o novšiu českú zimnú odrodu, ktorá vznikla krížením odrôd Starking Delicious a Matkino. Stromy v prvých rokoch majú dosť bujný rast, potom sa však spomalí. Stredné veľké až veľké červené plody dozrievajú v septembri. Majú dobrú skladovateľnosť (až do januára). Nabella chutí sladko a je aromatická. Výhodou tejto odrody je vysoká odolnosť voči plesňovým chorobám. Môžete ju pestovať vo všetkých pestovateľských oblastiach.

Mivibe

Takisto ďalšia česká odroda pochádza z kríženia Mio a Vista. Jej rast je stredne bujný a vytvára stredne hustú rozložitú korunu. Plody začína produkovať dosť skoro. Úroda sa zbiera v skorom termíne – už v polovici augusta. Jablká sa skladujú iba niekoľko týždňov po zbere. Sú purpurovočervenej farby, kvalitné, guľovité a veľké s typickou ochrannou voskovou šupkou. Chuť plodov je sladká a aromatická. Mivibe je odolná voči chrastavosti jabloní a múčnatke.

Pestovanie bazy čiernej: Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Enterprise

Odroda, ktorá vznikla krížením odrôd Rome Bauty, Mclntosh, Gorden Delicious a Starkimson, sa môže pochváliť karmínovočervenými, stredne veľkými až veľkými jablkami s pevnou dužinou. Plody majú tiež výrazne aromatickú chuť. Enterprise je dolná voči chrastavosti jabloní a môžete ju pestovať i v drsnejších podmienkach. Jablká dozrievajú koncom októbra a vydržia vám až do apríla.

Gold Milenium

Tieto jablone rastú silno, preto je vhodné pestovať ich na slabo rastúcich podpníkoch. Ich výhodou je vysoká rodivosť, plody však treba pravidelne preberať. Jablká majú ružovočervenkasté a žlté zafarbenie. Chutia výborne. Keďže ide o neskorú letnú odrodu, určené sú hlavne na priamu konzumáciu, no hodia sa aj na výrobu štiav a zaváranie. Aj táto odroda je rezistentná proti chrastavosti.

Honeycrisp

Ide o jednu z najkvalitnejších a najmodernejších amerických odrôd, ktorá vznikla krížením odrôd Honeygold a Macoun. Jabloň rastie dosť rýchlo a úrodu môžete zbierať koncom septembra. Plody sú veľké, podlhovastého tvaru a žltej farby. Dajú sa skladovať približne 6 mesiacov. Odroda Honeycrisp má vynikajúcu sladkú chuť a je tiež samoopelivá.